Złoty i obligacje umocniły się

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 17:33

Złoty i obligacje umocniły się w poniedziałek w ślad za rynkami bazowymi. Według dealerów taka sytuacja może się utrzymać w ciągu następnych dni ze względu na brak istotnych danych makro w kraju.

Złoty i obligacje umocniły się w poniedziałek w ślad za rynkami bazowymi. Według dealerów taka sytuacja może się utrzymać w ciągu następnych dni ze względu na brak istotnych danych makro w kraju.

Około 16.40 za euro płacono 3,9720 zł w porównaniu do 3,9875 zł rano i wobec 3,9780 zł na zamknięciu w piątek, a dolara wyceniano na 3,3770 zł względem 3,3750 zł na otwarciu i w porównaniu do 3,3980 zł w piątek.

"Notowania złotego odbywały się dziś (w poniedziałek - PAP) w rytmie euro-dolar. Dolar tracił przez cały dzień, sytuacja zmieniła się dopiero po południu po wypowiedziach szefa EBC" - powiedział PAP Paweł Golanek z TMS.

Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet powiedział w poniedziałek w Parlamencie Europejskim, że EBC jest gotów podwyższyć podstawowe stopy procentowe. O gotowości do cięcia stóp, Trichet mówił też w ostatni piątek. Wówczas euro zyskiwało w ciągu dnia. Po poniedziałkowej wypowiedzi, europejska waluta bardzo szybko osłabiła się do 1,1755 dolara.

EBC nie podwyższał stóp procentowych od pięciu lat, podczas gdy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła koszty kredytów w USA już 12 razy od czerwca 2004 roku.

Główna stopa procentowa w strefie euro wynosi obecnie 2 proc., a amerykańska benchmarkowa stopa funduszy federalnych jest dwa razy wyższa.

Według Golanka złoty może się jeszcze umacniać.

"Ostatni kwartał służy zwykle złotemu. Sprawy polityczne zostały odsunięte na bok. Rynek będzie teraz analizował przede wszystkim dane makroekonomicznie" - powiedział Golanek.

22 listopada NBP opublikuje informację o inflacji bazowej w październiku, natomiast 25 listopada GUS poda dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w październiku.

Wraz z umacniającym się złotym, w poniedziałek zyskały także obligacje.

"Dzień kończymy na wyższych poziomach wobec zamknięcia w piątek. To stało się dzięki wzrostom na rynkach bazowych, głównie niemieckim. Rynki bazowe będą głównym czynnikiem wyznaczającym kierunek notowań ze względu na brak istotnych danych makro w najbliższym czasie" - ocenia Piotr Kołuda z Banku BPH.

W poniedziałek około 16.40 dochodowość dwuletnich papierów dłużnych kształtowała się na poziomie 4,75 proc. w porównaniu do 4,79 proc. rano oraz 4,80 proc. na zamknięciu w piątek, pięcioletnich na poziomie 5,26 proc. wobec 5,30 proc. rano i 5,31 proc. w piątek, zaś dziesięcioletnich wynosiła 5,43 proc. w stosunku do 5,45 proc. w poniedziałek rano i 5,40 proc. w piątek.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane