Złoty i obligacje wciąż rosną z powodu obniżki stóp

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy Spółka Akcyjna
opublikowano: 24-10-2002, 16:02

Godzina 15.32 (Reuters) - W czwartej złoty i obligacje kontynuowały wzrosty wywołane nieoczekiwaną redukcją stóp procentowych. Dealerzy są zdania, że wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) chłodzące oczekiwania dotyczące kolejnych obniżek stóp, nie miały na rynek wpływu.

W czwartek złoty zyskał wobec euro niemal pół procent, osiągając najwyższy poziom wobec wspólnej waluty od czterech miesięcy. Psychologiczną barierę czterech złotych pokonał częściowo dzięki uruchamiającym się automatycznym zleceniom sprzedaży.

Obligacje zyskiwały dzięki nadziejom, że wkrótce nadejdą kolejne redukcje stóp oraz pozytywnemu dla rozszerzenia Unii Europejskiej wynikowi głosowania w holenderskim parlamencie.

Euro wyceniono na 3,9915 złotego, zaś dolara na 4,1005 złotego. Złoty zyskał do dolara 0,2 procent.

Inwestorzy kontynuowali zakupy na rynku obligacji - rentowność obligacji pięcioletnich PS0507 spadła o sześć punktów bazowych do 6,37 procent. Jest to poziom o 241 punktów bazowych przekraczający rentowność obligacji rządu niemieckiego - bundów, o odpowiadającym im terminie wykupu.

Wzrosty cen obligacji pięcioletnich były ograniczone przez to, że wzrosły już one w środę. Część inwestorów przerzuciła się więc na kupno obligacji o krótszym terminie zapadalności. W tej sytuacji rentowność obligacji dwuletnich spadła o 11 punktów do 6,38 procent.

Obligacje 10-letnie handlowane były na nieco niższym poziomie - ich rentowność wzrosła o trzy punkty do 6,02 procent.

Dealerzy sądzą, że w najbliższych dniach wzrosty będą panowały zarówno na rynku walutowym, jak i papierów dłużnych - o ile dyskusja na szczycie państw "15" w Brukseli poświęconym finansowaniu rozszerzenia nie zakończy się negatywnymi rozstrzygnięciami dla kandydatów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ostrowski Zakład Ciepłowniczy Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty i obligacje wciąż rosną z powodu obniżki stóp