Złoty i obligacje zyskały, rośnie napięcie przed RPP

Zakłady "Lentex" Spółka Akcyjna
22-11-2002, 17:18

(Depesza uzupełniona o cytat z wypowiedzi dealera i kursy z zamknięcia)

WARSZAWA (Reuters) - Zarówno kurs złotego jak i ceny obligacji o krótkim terminie zapadalności zyskały na wartości w popołudniowym handlu. Zdaniem dealerów zwiększa się pewność rynków, że na listopadowym posiedzeniu RPP może dojść do kolejnej obniżki stóp procentowych.

W stosunku do otwarcia złoty zyskał do godziny 17.10 około 0,62 procent do euro i 0,16 procent do dolara. Waluty te notowano odpowiednio na poziomie 3,9308 i 3,9365 złotego.

"Złoty jest trochę mocniejszy, widocznie taki poziom wydał się dobry do kupna i teraz czekamy na rozwój wypadków (...) Wydaje się, że trend jest na razie jeden, zobaczymy co wydarzy się na posiedzeniu RPP" - powiedział Mariusz Dudek, dealer z SG Bank.

W opinii dealerów rynek walutowy wspomagany był także wypowiedziami członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Cezarego Józefiaka, który powiedział Reuterowi, że obniżki stóp procentowych w krajach Europy Wschodniej mogą nie zdołać zapobiec dalszej aprecjacji walut tych krajów.

Powtórzył on także, że Narodowy Bank Polski nadal przeciwny jest jakimkolwiek interwencjom na rynku walutowym, chociaż interwencje takie przeprowadzały banki w krajach ościennych - Czechach i Słowacji.

Nadal zauważalny jest pozytywny efekt czwartkowych wypowiedzi Dariusza Rosatiego na obligacje o krótkoterminowym okresie zapadalności.

Członek RPP powiedział, że z punktu widzenia walki z inflacją dalsza aprecjacja złotego może być szkodliwa dla gospodarki, sygnalizując tym samym, że ten element może być brany pod uwagę przy decyzjach o cięciach stóp.

Rentowność dwuletnich obligacji (OK0804) spadły do 5,51 procent z 5,6 procent rano, a rentowność papierów pięcioletnich (PS0507) do 5,74 procent z 5,79 procent. Do posiedzenia RPP rentowności mogą być w miarę stabilne.

Jak wynika z piątkowej ankiety Reutera, analitycy przewidują, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP czwarty miesiąc z rzędu może się zdecydować na obniżkę stóp procentowych.

Na 20 ankietowanych analityków 12 spodziewa się, że w listopadzie RPP obniży główną stopę rynkową o 25-50 punktów bazowych.

((Barbara Woźniak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady "Lentex" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty i obligacje zyskały, rośnie napięcie przed RPP