Złoty jest uporczywie stabilny

Konrad Białas Alior Bank
19-11-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Wczoraj kurs EUR/ PLN pozostawał stabilny przy poziomie 4,18, mimo że coraz więcej jest dowodów na to, że na rynkach finansowych panują nastroje sprzyjające transferowi kapitału od „bezpiecznych przystani” do ryzykownych aktywów. Odroczenie normalizacji polityki monetarnej Fedu, powrót do luzowania ze strony Europejskiego Banku Centralnego czy pierwsze od dwóch miesięcy wyjście USD/ JPY ponad poziom 100, to tylko kilka z nich. Ale czy to wystarczy, by kapitał inwestycyjny w końcu skierował się na rynki wschodzące (EM)?

Zachowanie złotego w ubiegłym tygodniu (osłabienie 11 listopada z całkowitym odrobieniem strat w kolejnych dniach) sugeruje, że powracające spekulacje dotyczące momentu rozpoczęcia redukcji QE3 są głównym czynnikiem ryzyka hamującym kupujących, nawet jeśli ocena fundamentów gospodarek rynków wschodzących wskazuje, że złotemu towarzyszy minimalne ryzyko negatywnej reakcji na start procesu ograniczania skupu aktywów.

W średnim terminie złoty powinien się umacniać, ale biorąc pod uwagę rezerwę inwestorów, aby EUR/PLN wyłamał się dołem z 4,16- -4,20, potrzeba będzie silnego impulsu zewnętrznego, na co w tym tygodniu jeszcze się nie zanosi. Alternatywnie, trend boczny może się utrzymywać nawet do marca (lub innego terminu startu procesu redukcji QE3). Punktem przełomowym będzie moment, kiedy na rynku upowszechni się przekonanie, że ograniczanie tempa skupu aktywów nie jest jeszcze zacieśnianiem polityki pieniężnej, a co zdaje się panować w opinii niektórych uczestników rynku. „Nie taki diabeł straszny, jak go malują” — wydaje się tutaj stosownym porównaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty jest uporczywie stabilny