Złoty kończy dzień słabiej, zmienny i ciekawy przyszły tydzień

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-08-2005, 17:10

Kurs złotego w piątek osłabił się lekko wobec czwartkowego zamknięcia, a ceny obligacji pozostały stabilne. Przyszły tydzień obfituje w wiele wydarzeń, w wyniku których na rynku będzie duża zmienność.

Kurs złotego w piątek osłabił się lekko wobec czwartkowego zamknięcia, a ceny obligacji pozostały stabilne. Przyszły tydzień obfituje w wiele wydarzeń, w wyniku których na rynku będzie duża zmienność.

Około 16.30 w piątek za euro płacono 4,05 zł wobec 4,0450 zł w czwartek. Dolara wyceniano na 3,2860 zł w porównaniu do 3,2910 zł w czwartek.

"Dzień był bardzo ciekawy, złoty na otwarciu lekko się umocnił, do około 4,0370 za euro, a potem gwałtownie osłabił do 3,3020 za dolara i 4,0690 za euro" - powiedział PAP Marcin Turkiewicz z BRE Banku.

Negatywne nastroje na rynku wynikały m.in. z informacji o możliwości odrzucenia prezydenckiego weta w sprawie ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane oraz przegrana Polski w sporze arbitrażowym z Eureko (Trybunał Arbitrażowy w sporze pomiędzy Polską a Eureko uznał, że Polska naruszyła niektóre warunki umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Holandią a Polską).

Ponadto inwestorzy londyńscy z uwagi na wolny dzień od pracy w poniedziałek, mogli sprzedawać złotego przed długim weekendem.

GUS w poniedziałek o 16.00 poda dane o PKB w II kwartale. Ministerstwo Finansów spodziewa się wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc. licząc rok do roku i skorygowało swoją prognozę na cały rok do 3,3-3,5 proc. z 3,7 proc. Rynek oczekuje wzrostu PKB o 2,8 proc. po wzroście o 2,1 proc. w I kwartale.

Także w poniedziałek Sejm będzie głosował w sprawie veta prezydenta do ustawy o zwrocie VAT-u w budownictwie. Według wyliczeń MF ustawa może kosztować od 4,5 mld zł do 18 mld zł. Zdaniem ekspertów TMS, gdyby doszło do przegłosowania ustawy rynek złotego może zareagować negatywnie.  

W środę rynek pozna decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się obniżki stóp o 25 pkt bazowych i utrzymania nastawienia łagodnego w polityce pieniężnej.  

"W pierwszych dniach następnego tygodnia prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zmienności z powodu środowej decyzji banku centralnego odnośnie stóp procentowych. Dla rynku istotnym będzie czy Rada Polityki Pieniężnej, oprócz decyzji w sprawie kosztu pieniądza, zmieni dotychczasowe nastawienie" - uważają dealerzy TMS.

W opinii Turkiewicza w przyszłym tygodniu kurs złotego będzie oscylował w przedziale 4,03-4,09 za euro z tendencją do osłabienia.

Informacje o możliwości odrzucenia weta prezydenta w sprawie ustawy o zwrocie VAT za materiały budowlane spowodowały już lekki wzrost rentowności na rynku obligacji, ale na zamknięciu ich rentowność pozostała bez zmian wobec czwartku.

Na zamknięciu dochodowość papierów dwuletnich wynosiła 4,57 proc. czyli tak samo jak na zamknięciu w czwartek. Podobnie było z obligacjami pięcioletnimi, których dochodowość utrzymała ostatecznie poziom 4,83 proc. oraz z dziesięcioletnimi, których wyniosła 4,86 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty kończy dzień słabiej, zmienny i ciekawy przyszły tydzień