Złoty kontynuował wzrosty

Wojciech Maciak
opublikowano: 29-06-2006, 00:00

Dzisiejsza decyzja RPP o pozostawieniu głównej stopy procentowej bez zmian (4,0 proc.) była neutralna z punktu widzenia rynku walutowego. W komunikacie Rada Polityki Pieniężnej stwierdziła, że utrzymuje się niska presja inflacyjna, co widać po niskim poziomie wskaźników inflacji bazowej.

Pełniejszej oceny sytuacji będzie można dokonać dopiero po analizie tych wskaźników w lipcu. Jeśli zapowiadane przez rząd podwyżki w budżetówce zwiększą presję płacową, rewizji może ulec kwietniowa projekcja inflacji rocznej. Obecnie oczekiwania na wzrost kosztu pieniądza w Polsce dotyczą raczej roku 2007. Jednak notowania kontraktów FRA już uwzględniają podwyżki stóp.

Notowania złotego poruszały się wczoraj w wąskim przedziale wahań. Rynek oczekiwał decyzji amerykańskich władz monetarnych (Fed) w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy są jednak pewni, że Fed podniesie stopy o 25 pkt bazowych, do 5,25 proc. Taka podwyżka jest już uwzględniona w notowaniach walut. Prawdziwe emocje związane są z komunikatem, który zostanie wydany około 20.15 w czwartek. Z niego będzie można odczytać wskazówki na temat dalszych posunięć Fed.

Ostatnie sygnały płynące ze strony amerykańskich władz monetarnych nie były konsekwentne. Nie ma pewności, jaka okaże się treść komunikatu po posiedzeniu Fed. Jego ostry wydźwięk, wskazujący na kontynuowanie cyklu podwyżek, może wpłynąć na umocnienie dolara, co przełoży się na osłabienie złotego i walut regionu. To pozostaje jednak na razie w sferze spekulacji. Faktem za to jest powrót lepszych nastrojów na rynki wschodzące, na czym korzystała dzisiaj polska waluta, kontynuując umocnienie. Zyskały na tym również polskie obligacje skarbowe, których rentowności przesunęły się około jednego punktu w dół. O godzinie 16.30 za euro płacono blisko 4,06 zł, natomiast dolar amerykański wyceniany był na 3,24 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Maciak

Polecane