Złoty koryguje zeszłotygodniową przecenę

opublikowano: 25-01-2010, 13:43

Złoty, który rozpoczął poniedziałkowe notowania od osłabienia, zyskuje na wartości. O godzinie 13:22 kurs USD/PLN testował poziom 2,8651 zł, a EUR/PLN 4,0616 zł. W piątek pod koniec dnia kursy te kształtowały się odpowiednio na poziomie 2,8760 zł i 4,0720 zł.

Pozytywny wpływ na notowania polskiej waluty ma przede wszystkim wzrost notowań euro w relacji do dolara. Para ta zyskuje prawie pół centa, korygując zeszłotygodniowe spadki. Humory inwestorom mogą również poprawiać nieoficjalne doniesienia z Grecji nt. zainteresowania pięcioletnimi obligacjami. Źródła zaangażowane w transakcję sprzedaży greckich obligacji (o wartości około 5 mld euro) anonimowo informują, że zamówienia na nie sięgnęły 16 mld euro. Na umocnienie złotego wpływ może mieć również oczekiwanie na wzrostowe odbicie na Wall Street, po dwóch dniach gwałtownej przeceny.

Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek nie oczekuje zmiany wysokości stóp procentowych. Większych emocji nie powinny również dostarczyć publikowane w tym tygodniu dane o stopie bezrobocia i sprzedaży detalicznej w Polsce. Niezmiennie natomiast złoty będzie pozostawał pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych. Z uwagi na relatywnie silne fundamenty i dobre perspektywy polskiej gospodarki, będzie on zdecydowanie mocniej reagował na pozytywne impulsy, niż na negatywne.

Sytuacja techniczna na wykresach USD/PLN i EUR/PLN wskazuje na możliwość osłabienia złotego w perspektywie najbliższych kilku tygodni, które nie zagrozi jednak średnioterminowej tendencji spadkowej tych par.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane