Złoty Lew dla Litwy

  • DI
opublikowano: 13-05-2019, 22:00

Pawilon Litwy na 58. Biennale Sztuki w Wenecji otrzymał nagrodę Złotego Lwa.

To wizualno-muzyczny projekt Sun & Sea (Marina), czyli zwyczajne sceny z plaży. Pozornie frywolne obrazy tworzą formę określoną jako opera performance. W uzasadnieniu przyznania najważniejszej nagrody światowej wystawy sztuki sugestywnej litewskiej prezentacji zwrócono uwagę na „eksperymentalne podejście i nieoczekiwaną formę”. Jury przyznało, że jest zaskoczone oryginalnością wykorzystania przestrzeni wystawowej.

fot.Andrej Vasilenko

Specjalne wyróżnienie otrzymała prezentacja Belgii, której tematem są m.in. relacje społeczne w Europie, pokazane w odmienny sposób i z mocną, jak się podkreśla, dawką humoru. Złotego Lwa za dorobek życia otrzymał amerykański artysta Jimmie Durham, performer, poeta i aktywista działający na rzecz społeczności indiańskiej w Ameryce Północnej. W polskim pawilonie prezentowana jest rzeźba „Lot” Romana Stańczaka. To kadłub samolotu, który został przecięty i odwrócony na drugą stronę tak, że elementy kokpitu, pokładu i siedzenia są na zewnątrz.

Wystawa, odbywająca się pod hasłem „Obyś żył w ciekawych czasach”, otwarta będzie do 24 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane