Złoty minimalnie słabszy, małe zmiany na rynku długu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-05-2006, 17:31
Obserwuj w MójPB:

Początek tygodnia nie przyniósł dużych zmian kursu złotego oraz dochodowości papierów dłużnych. Aktywność inwestorów była znacznie ograniczona w związku z dniem wolnym w Wielkiej Brytanii i USA.

Początek tygodnia nie przyniósł dużych zmian kursu złotego oraz dochodowości papierów dłużnych. Aktywność inwestorów była znacznie ograniczona w związku z dniem wolnym w Wielkiej Brytanii i USA.

Na poniedziałkowym otwarciu złoty umocnił się wobec euro i dolara, jednak w ciągu dnia wahania kursu nie były duże i - zgodnie z przewidywaniami analityków - oscylował on w przedziale 3,91-3,93 zł za euro.

Nieobecność inwestorów nowojorskich i londyńskich, związana ze świętami w USA i Wielkiej Brytanii, przyczyniła się do znacznego ograniczenia obrotów na rynku.

Około godziny 16.00 euro wyceniano na 3,9250 zł w porównaniu do 3,9140 zł rano i wobec 3,93 zł w piątek po południu. Dolara wyceniano na 3,0760 zł wobec 3,0690 zł na otwarciu i 3,0830 zł w piątek.

"Po porannym umocnieniu nasza waluta nieco straciła w ciągu dnia wobec euro i dolara, ale nie było to duże osłabienie, około 2 gr w stosunku do euro i 1,5 gr wobec dolara" - powiedział PAP Andrzej Dziewięcki z Capital Management Poland.

Dodał, że jeszcze w tym tygodniu złoty powinien powrócić do tendencji wzrostowej.

Na rynku międzynarodowym za euro płacono 1,2755 dolara w porównaniu do 1,2750 dolara rano i 1,2790 USD w piątkowe popołudnie.

W tym tygodniu opublikowane zostaną dane o PKB w I kwartale, a Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podejmie decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. Choć są to istotne informacje, w opinii analityków nie wpłyną na rynek w znaczący sposób.

Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewają się wzrostu gospodarczego w I kwartale tego roku na poziomie 5 proc. PKB wobec wcześniejszej prognozy 4,7 proc. Ministerstwo Finansów szacuje wzrost PKB w I kwartale na 5,4 proc., a Ministerstwo Gospodarki - na 4,9 proc.

Uczestnicy rynku są natomiast zgodni, że RPP nie zmieni stóp na najbliższym posiedzeniu.

Zmiany na rynku papierów dłużnych również nie były spektakularne.

Rentowność papierów dwuletnich około godz. 16.05 wyniosła 4,51 proc. wobec 4,45 proc. rano oraz 4,44 proc. na zamknięciu w piątek. W przypadku obligacji pięcioletnich było to 5,01 proc. wobec 5,03 proc. i 5,01 proc., natomiast rentowność papierów dziesięcioletnich ukształtowała się na poziomie 5,26 proc. wobec do 5,30 proc. rano i w piątek po południu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane