Złoty mocniejszy do USD,obligacje niemal bez zmian

Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego PROTEKTOR Spółka Akcyjna
12-12-2002, 14:03

WARSZAWA (Reuters) - W ciągu dnia kurs złotego wahał się nieznacznie i o godzinie 13.45 był mocniejszy do dolara, ale prawie bez zmian do euro. Dealerzy uważają, że głównym wydarzeniem dla inwestorów jest rozpoczynający się w czwartek szczyt w Kopenhadze, na którym zakończyć się mają negocjacje akcesyjne z Unią Europejską.

Rynek długu też nie wykazywał większych wahań.

Inwestorzy będą czekali na wyniki szczytu. Rynek oczekuje, że 10 krajów kandydujących w tym Polska zakończy pomyślnie swoje negocjacje, chociaż nasz kraj ostro walczy o swoje stanowisko negocjacyjne.

O godzinie 13.40 dolara wyceniano na 3,9145 złotego wobec 3,9230 złotego na otwarciu, a euro na 3,9701 złotego wobec 3,9705 złotego.

"Rano działo się na rynku trochę więcej, ale potem było spokojnie i obroty są raczej średnie. Wszyscy czekają na Kopenhagę" - powiedział Wojciech Trzepizur, dealer z BRE Banku.

"Negocjacje mogą się przeciągnąć w piątek do późna wieczorem, albo nawet do soboty rano i będzie już po (zamknięciu) rynku, dlatego myślę, że wśród inwestorów przeważy chęć żeby na krótko, przynajmniej przez weekend mieć krótką pozycję w walucie" - dodał.

Oznacza to, że polska waluta nie powinna się osłabić, a może nawet ulec dalszemu wzmocnieniu przed końcem szczytu, chociaż dealerzy zaznaczają że stosunkowo małe obroty mogą spowodować że jedno czy dwa zlecenia klienta mogą przyczynić się do większego wahnięcia.

Na rynku obligacji wczesnym popołudniem panował niewielki ruch. Rentowności krótszych papierów delikatnie wzrosły, a dłuższych lekko spadły.

Rentowność obligacji dwuletnich (OK1204) wzrosła o jeden punkt bazowy od rana i wynosi obecnie 5,76 procent, zaś pięcioletnich (PS0608) spadła o jeden punkt do 5,64 procent.

Analitycy uważają, że po pomyślnym dla Polski zakończeniu negocjacji z UE złoty może wzrosnąć ale tylko nieznacznie, natomiast obligacje powinny zyskać bardziej.

"Wszyscy przewidują, że negocjacje zamkniemy sukcesem, ale na gwałtowne umocnienie złotego bym nie liczył, bo wszyscy mają długie pozycje w złotych. Większa reakcja może wystąpić na obligacjach, ale potem brak cięć stóp procentowych powinien ochłodzić sytuację" - - powiedział Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Większość analityków nie oczekuje obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się 17-18 grudnia.

((Barbara Woźniak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego PROTEKTOR Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty mocniejszy do USD,obligacje niemal bez zmian