Złoty mocniejszy, dobre nastroje utrzymują się

  • Konrad Ryczko
aktualizacja: 17-03-2017, 08:21

Piątkowy poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji wyceny złotego po wczorajszych wzrostach.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3080 PLN za euro, 4,0002 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,0126  PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9410 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,734% w przypadku obligacji 10-letnich.

Zgodnie z naszym wczorajszym raportem ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło utrzymanie popytu na PLN oraz inne ryzykowne aktywa. Inwestorzy w Europie pozytywnie odnieśli się do stosunkowo gołębiej decyzji FED oraz wyników wyborów w Holandii. Ponownie wsparcie dla wyceny PLN stanowiły krajowe dane makro, gdzie bilans handlowy za styczeń ukazał nadwyżkę rzędu 2,4 mld EUR w zakresie rach. bież. (z uwagi na napływy z UE). Uwaga rynków kieruje się obecnie na weekendowe spotkanie G20, gdzie wcześniej pojawiały się ciekawe draft’y potencjalnego komunikatu ze szczytu. W pierwszych wersjach z tekstu usunięte zostały odniesienia do celowej deprecjacji kursu FX -  w konsekwencji rynek zastanawia się na ile obecność D. Trump’a zmieni stanowisko grupy. Niemniej były to tylko wersje wstępne, a wiec ostateczny komunikat może nie odbiegać znacząc od wcześniejszych. Generalnie nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż możemy już mówić o wygaśnięciu pierwszego impulsu popytowego. FED nie zaskoczył bardziej jastrzębim stanowiskiem, a wyniki wyborów w Holandii pozwalają z większym optymizmem czekać na głosowania we Francji oraz Niemczech. Z punktu widzenia złotego obserwowaliśmy ruch w ramach szerszej konsolidacji i zbliżenie się do dolnych ograniczeń na parach x/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za luty. Rynek analogicznie spodziewa się wskazań na poziomie 8,55% r/r (wobec 11,4% poprzednio) oraz 2,85% (względem 9,0% w styczniu). Inwestorzy spodziewają się wiec nieco słabszych odczytów wynikających głownie z efektów sezonowych (mniejsza liczba dni roboczych). Dodatkowo warto bliżej przyjrzeć się popołudniowym wskazaniom z USA, które zamkną kalendarz makro przed weekende’em.

Z rynkowego punktu widzenia wyceny par x/PLN w dalszym ciągu  poruszają się w ramach szerokiej konsolidacji. Wyjątek stanowi tutaj para USD/PLN gdzie kurs testuje okolice 4,00 PLN co lokalnie może przynieść próbę sforsowania strefy 3,98-4,0.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Złoty mocniejszy, dobre nastroje utrzymują się