Złoty mocniejszy po dobrych danych, rynek czeka na Fed

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 20-09-2017, 07:36
aktualizacja: 20-09-2017, 07:37

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN przed dzisiejszym zakończeniem posiedzenia Fed.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2802 PLN za euro, 3,5642 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7063 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8186 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,348% (wobec niedawnych 3,12%) w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło podbicie kwotowań PLN zarówno na bazie słabszego USD jak i krajowych wskazań makro. Globalnie najważniejszym wydarzeniem były „przecieki” z EBC sugerujące, iż decydenci w październiku nie wskażą terminu zakończenia programu QE z uwagi na obawy, że mocne euro zaciąży dynamice inflacji. Efekt rynkowy okazał się być jednak krótkotrwały, a EUR/USD zakończył wczorajszy dzień powyżej 1,20 USD. W centrum uwagi znajduje się dzisiejsze zakończenie posiedzenia Fed, gdzie rynek będzie doszukiwać się sygnałów co do grudniowej podwyżki stóp (obecnie ok. 56% prawdopodobieństwo takiego ruchu). Ponadto możliwym jest, iż Fed podejmie dziś decyzję dot. rozpoczęcia ograniczania sumy bilansowej. Lokalnie warto wspomnieć o dobrych, twardych danych makro za sierpień. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 8,8% (8,1% odczyt wyrównany). Również widoczne jest odbicie w zakresie produkcji budowlano-montażowej, co wskazuje na odbijające inwestycje. Dane te zostały przyjęte pozytywnie przez rynek i doprowadziły do skokowych rewizji w górę oczekiwań co do wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. W połączeniu z ostatnimi danymi z krajowego rynku pracy (podbicie presji płacowej) otrzymujemy układ wskazujący na scenariusz możliwych szybszych, niż przed zakończeniem 2018r., podwyżek stóp procentowych przez RPP.

W trakcie dzisiejszej brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Otrzymamy jedynie dane dot. koniunktury konsumenckiej, które zwyczajowo nie wpływają na handel. Na szerokim rynku inwestorzy czekać będą na wspomniany wyżej Fed.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy odbicie wyceny PLN. Zgodnie z oczekiwaniami dynamika ruchu pozostaje najwyższa na GBP/PLN, który koryguje ostatnie wzrosty. Regionalnie warto wspomnieć o dynamicznym odbiciu węgierskiego forinta po tym jak wczorajsza decyzja MNB (obniżka stopy depo do -0,15%) odebrana została jako luzowanie o mniejszej skali niż oczekiwano. Wracając do PLN – kurs EUR/PLN kontynuuje ruchy konsolidacyjne w zakresie 4,2350-4,30 PLN.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Złoty mocniejszy po dobrych danych, rynek czeka na Fed