Złoty mocniejszy wobec euro

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 05-01-2009, 18:44

Złoty rozpoczął tydzień od wyraźnego umocnienia do euro i osłabienia do dolara. O godzinie 18:24 kurs USD/PLN, po  wzroście o 2 grosze, testował poziom 3,0123 zł. Kurs EUR/PLN natomiast spadł o  7,8 grosza do 4,0890 zł.

Źródeł dzisiejszych wahań należy szukać na rynku międzynarodowym. To przede wszystkim spadek EUR/USD z okolic 1,39 w piątek pod koniec notowań do dzisiejszego minimum na 1,3552 dolara, wpłynął na notowania złotego oraz innych walut regionu.

Większego wpływu na kształtowanie się kursów polskich par nie miały natomiast wyniki przetargu na bony skarbowe oraz wypowiedź prof. Mariana Nogi z Rady Polityki Pieniężnej, który zasugerował, że kolejne obniżki stóp procentowych mogłyby odbywać się w krokach po 50 punktów bazowych. W tym ostatnim przypadku, paradoksalnie wyższe od oczekiwań obniżki stóp, mogą zostać potraktowane przez inwestorów jako konieczne wsparcie dla gospodarki, wzmacniając tym samym zaufanie do polskiej waluty.

Dzisiejsze zmian kursów euro i dolara w istotny sposób nie wpływają na ich sytuację techniczną. Dlatego też, jakkolwiek w styczniu może mieć miejsce poprawa sentymentu do polskiej waluty, to sytuacja techniczna póki co takiej poprawy nie sygnalizuje. Układ sił zmieni się dopiero z chwilą zdecydowanego powrotu EUR/PLN poniżej psychologicznego poziomu 4 zł oraz w momencie przełamania przez USD/PLN wsparcia z połowy grudnia na 2,8527 zł.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane