Złoty mocniejszy wobec euro dzięki danym o inflacji

Ryszard Jaskólski*
opublikowano: 17-09-2002, 09:55

Godzina 09.50 (Reuters) - We wtorek rano złoty był nieco słabszy do dolara, ale umocnił się do euro o niemal 0,5 procent dzięki lepszym niż oczekiwano danym o inflacji za sierpień. Uwaga rynku będzie teraz skupiona na zbliżającej się publikacji danych o produkcji przemysłowej.

* Dolara wyceniano na 4,1925 złotego wobec 4,1835 złotego w poniedziałek, a euro na 4,0466 złotego wobec 4,0663.

* Inflacja liczona rok do roku wyniosła w minionym miesiącu 1,2 procent wobec 1,3 procent w lipcu. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się, że w sierpniu inflacja liczona rok do roku wyniosła 1,3 procent, zaś resort finansów prognozował 1,2 procent.

* Niższa niż oczekiwano inflacja daje większe nadzieje na obniżkę stóp procentowych

* Jednak członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ostrzegali, że polityka stóp będzie ostrożna ponieważ narasta napięcie pomiędzy USA a Irakiem, co może podwyższyć ceny ropy na świecie, a zarazem zwiększyć presję cenową w Polsce.

* RPP, której posiedzenie ma odbyć się w przyszłym tygodniu, może pozostać ostrożną także z powodu niepewności związanej z projektem budżetu na 2003 rok, który, jak uważają niektórzy ekonomiści, jest optymistycznie zakłada 3,5-procentowy wzrost gospodarczy w 2003 roku.

* Rząd zajmie się omawianiem projektu na specjalnym posiedzeniu, które odbędzie się prawdopodobnie w piątek.

* Inwestorzy czekają też na dane o produkcji przemysłowej w sierpniu, które mają być opublikowane w środę. Mogą one dać rynkowi wskazówki co do stanu gospodarki oraz tego kiedy można spodziewać się ożywienia.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Jaskólski*

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty mocniejszy wobec euro dzięki danym o inflacji