Złoty mocny mimo wszystko

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 11-01-2018, 22:00

Drugi tydzień stycznia na rynku walutowym przynosi wiele interesujących wydarzeń. Jeszcze w środę inwestorzy żyli doniesieniami dotyczącymi potencjalnego ograniczenia, a nawet wycofania się Chin z nabywania amerykańskiego długu. Bezpośrednią reakcją było podbicie rentowności papierów oraz nerwowy handel na dolarze, co sprowadziło notowania EUR/ USD do okolic 1,1934 USD. Ostatecznie okazało się, iż informacje podane przez agencje nie zostały zweryfikowane, a samo doniesienie określone zostało jak „fake news”. Ostatnie godziny to jednak powrót notowań głównej pary walutowej powyżej 1,20 USA za sprawą zaskakujących minutes z ostatniego posiedzenia EBC — wynika z nich, iż EBC rozważa zmianę forward guidance, być może już na początku br.

Konrad Ryczko, BOŚ
Zobacz więcej

Konrad Ryczko, BOŚ Fot. Marek Wiśniewski

Wydarzenia z szerokiego rynku dość znacząco odbijają się na handlu na PLN, którego wycena dynamicznie reaguje na zmiany notowań USD. Kurs EUR/PLN przetestował opór w okolicach 4,20 PLN i wstępnie wrócił do trendu spadkowego. Analogiczne układy obserwujemy na innych zestawieniach z PLN. Złoty pozostaje mocny, pomimo relatywnie gołębiego nastawienia RPP. Środowe zakończenie posiedzenia Rady potwierdziło, iż scenariusz podwyżki stóp w tym roku zdaje się być coraz bardziej odległy. Grudniowy spadek dynamiki CPI potwierdził stanowisko szefa NBP, który zasugerował, iż okres niezmienionych stóp procentowych może zostać przedłużony nawet na 2019 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO, analityk DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu