Złoty mocny, obligacje tracą w oczekiwaniu na inflację i płace

DI, PAP
14-02-2008, 17:21

Poprawa nastrojów na emerging markets to  jedna z przyczyn umocnienia złotego podczas czwartkowej sesji. Dilerzy liczą na  dalsze umocnienie polskiej waluty do 3,56 zł za euro i poniżej. Obligacje mają się nieco gorzej.

W przypadku obligacji, inwestorzy niepokoją się o dane o styczniowej inflacji i płacach.

"Euro/złoty spadł, co jest zgodne z długoterminowym trendem. Wszelkie odbicia są wykorzystywane do sprzedaży euro, a teraz mamy powrót do tego trendu. Sentyment jest dobry" - powiedział PAP diler Millennium Tomasz Niemiec.

W opinii Marcina Bilbina z Pekao SA, złoty umacnia się w ślad za euro/dolarem. Wsparciem jest też umacnianie się walut z regionu, przede wszystkim słowackiej korony, która zyskała po danych o PKB.

Zdaniem Niemca, polska waluta w dalszym ciągu będzie się umacniała, a najbliższym celem dla euro/złotego jest obecnie 3,56 i niżej.

Otwarcie na rynku długu było pozytywne na fali środowego dobrego sentymentu na rynkach wschodzących. Wypowiedź Mariana Nogi z RPP spowodowała jednak odwrócenie trendu.

"Otwarcie na rynku długu było relatywnie mocne, bo dominował pozytywny sentyment z dnia wczorajszego - wzrost cen aktywów ryzykownych i wzrost apetytu na ryzyko spowodowało zainteresowanie emerging marksts. Jednak z drugiej strony na rynku lokalnym mieliśmy komentarz Nogi, który aktualnie widzi CPI na koniec roku 2008 na poziomie 3,7 proc. Jest to informacja o dużym potencjale negatywnym" - powiedział PAP diler rynku długu Societe Generale Andrzej Skraba.

W piątek najważniejsze dla inwestorów na rynku długu będą dane o inflacji w styczniu i płacach.

Styczniowe dane o CPI GUS poda 15 lutego, w piątek o godz. 14. Według prognoz ekonomistów, inflacja w styczniu wzrosła do 4,1 proc. rok do roku z 4 proc. w grudniu 2007 roku. Prognozy wahają się w przedziale 4-4,4 proc.

Natomiast płace w przedsiębiorstwach, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, wzrosły w minionym miesiącu rok do roku o 9,8 proc., czyli więcej niż w grudniu, gdy dynamika wyniosła 7,2 proc

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty mocny, obligacje tracą w oczekiwaniu na inflację i płace