Złoty mocny, rynek czeka na aukcję obligacji

opublikowano: 05-11-2002, 14:56

WARSZAWA (Reuters) - W trakcie wtorkowej sesji złoty dalej umacniał się w stosunku do dolara, którego kurs w stosunku do euro spadł do poziomu najniższego od trzech miesięcy. Na rynku obligacji inwestorzy przygotowują się do środowej aukcji 2-letnich obligacji.

"Złoty się umacnia i trudno oczekiwać, że coś może ten trend przełamać. Generalnie w najbliższym czasie ten trend nie ustanie do momentu, gdy polscy klienci nie zaczną istotnie kupować waluty, czy też na potrzeby importerów, lub też aby zabezpieczać pozycje" - powiedział Wojciech Trzepizur, dealer w BRE Banku.

O godzinie 14.45 dolara wyceniono na 3,9713 złotego wobec 3,9875 na otwarciu, a euro na 3,9850 wobec 3,9863.

Złotemu pomogła też nieco wypowiedź wiceminister finansów Ireny Ożóg. Powiedziała ona, że rząd nie planuje osłabienia kursu polskiej waluty. Choć rynek raczej nie spodziewał się takich działań, jednak niektórzy inwestorzy obawiali się, że mogą pojawić się werbalne próby obniżenia kursu złotego.

Rynek walutowy czeka też na środowe dane dotyczące cen żywności w drugiej połowie października. Jednak zdaniem dealerów nie należy się tu spodziewać większych niespodzianek, a październikowa inflacja może być w okolicach jednego procentu. Nie będą one jednak miały większego wpływu na kurs złotego.

Na rynku papierów dłużnych również było spokojnie. Inwestorzy przygotowują się do listopadowych przetargów obligacji, na których można spodziewać się sporego zainteresowania.

W środę resort finansów zaoferuje 2-letnie obligacje o wartości 1,8 miliarda złotych, natomiast 20 listopada 5-letnie, a wstępna wartość oferty ma wynieść trzy miliardy złotych.

Zdaniem dealerów wyniki listopadowych aukcji mogą wyznaczyć rynkowy trend w dłuższym horyzoncie.

"Jeżeli się okaże, że jutro będą mocni kupujący, to ci którym się nie uda (kupić obligacji na aukcji) będą musieli kupić z rynku. Aukcji nie ma dużo. Gdyby się okazało, że obie aukcje zakończyły się w miarę dobrze, to jest zdecydowanie miejsce na to, aby rynek się umocnił" - powiedział Witold Chuść z Banku Handlowego.

Rentowność obligacji 2-letnich (OK0804) była na poziomie 6,12 procent, a 5-letnich (PS0507) wynosiła 6,16 procent. Na poniedziałkowym zamknięciu było to odpowiednio 6,17 i 6,18 procent.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty mocny, rynek czeka na aukcję obligacji