Złoty może jeszcze osłabnąć

Marek Rogalski
opublikowano: 10-01-2007, 00:00

We wtorek notowania złotego rosły tylko rano. W kolejnych godzinach sesji znów traciły na wartości. Po południu za euro płacono ponad 3,87 zł, a za dolara 2,98 zł. Jest ryzyko, że notowania zachodnich walut jeszcze wzrosną.

Wynik jutrzejszego głosowania nad kandydaturą Sławomira Skrzypka na stanowisko szefa banku centralnego jest w zasadzie przesądzony. O tym, czy ta nominacja będzie neutralna dla rynku, przekonamy się dopiero w kolejnych tygodniach i miesiącach. Wiadomo jednak, że zaplanowane na koniec stycznia pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Sławomira Skrzypka będzie obserwowane ze szczególną uwagą.

Poniedziałkowe wypowiedzi Sławomira Skrzypka w sejmowej komisji finansów publicznych nie wniosły nic nowego. Co gorsza, uwidoczniły także pewne braki merytoryczne. Można założyć, że prezes banku centralnego w pierwszych miesiącach swojego urzędowania będzie wypowiadał się dość oszczędnie, by rynek nie interpretował jego intencji opacznie. Pierwszy przykład mieliśmy we wtorek, gdy przyznał, że opowiada się za dyskusją, a nie za koniecznością zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim (NBP).

W najbliższych dniach na rynku złotego może się utrzymywać niepewność. Tym bardziej że pogarszają się nastroje na rynkach wschodzących. Szkodzi im przecena na rynku surowców i wzrost wartości amerykańskiego dolara. Inwestorzy nie oczekują podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym półroczu.

W środę, poza sejmowym głosowaniem nad kandydaturą Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa NBP, uwagę inwestorów przykuje przetarg 10-letnich obligacji (DS1017) o wartości 1,8 mld zł. Aukcja pokaże, jak inwestorzy podchodzą obecnie do inwestycji w polskie papiery. Mimo to trzeba się pogodzić z myślą, że kurs euro może testować okolice 3,8850-3,89 zł, a notowania dolara mogą zaatakować 3 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane