Czytasz dzięki

Złoty może poruszać się wąskim zakresie wobec euro

  • PAP
opublikowano: 27-05-2019, 16:17

EUR/PLN w najbliższym czasie może oscylować w przedziale 4,28-4,31 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności 10-letnich SPW będą stabilne.

„Oczekuję, że zarówno w krótkim, kilkudniowym, jak i nieco dłuższym, patrząc na kilka tygodniu naprzód, EUR/PLN będzie poruszał się w przedziale 4,28-4,31” – powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Jego zdaniem, rezultat w wyborach do europarlamentu był zgodny z oczekiwaniami, co część inwestorów przyjęła jako rozstrzygnięcie, oznaczające, że presja na poluźnienie polityki fiskalnej być może spadła.

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że po obliczeniu 100 proc. głosów w wyborach europarlamentarnych zwyciężył PiS (ok. 45,4 proc.), a następne miejsca zajęły Koalicja Europejska (ok. 38,5 proc.) i Wiosna (ok. 6,1 proc.). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Analityk DM BOŚ zwrócił uwagę, że w najbliższym czasie, po wyborach do europarlamentu, rozpocznie się debata na temat wyboru nowego szefa EBC. Z końcem października upływa kadencja dotychczasowego prezesa Mario Draghiego.

„Debata może mieć pewien wpływ na oczekiwania inwestorów, lecz biorąc pod uwagę, że bez względu na to, czy następca Draghiego okaże się +gołębi+ czy też +jastrzębi+, to kolegialny sposób podejmowania decyzji w EBC sprawia, że nie należy przeceniać roli szefa banku” – powiedział Ryczko.

„W najbliższym czasie spodziewam się, że EUR/USD będzie poruszał się wokół 1,11-1,13” – dodał analityk.

RYNEK DŁUGU

„W poprzednim tygodniu rentowność na długim krańcu krzywej (polskich 10-letnich SPW - PAP) spadła o 10 pb do 2,8 proc., naśladując zachowanie niemieckiej krzywej. Wyniki eurowyborów okazały się zgodne z ostatnimi sondażami i jak na razie nie zaobserwowaliśmy jakiejkolwiek istotnej reakcji rynku” – napisały ekonomistki Erste Group.

„Po tym, jak niemieckie bundy kontynuują spadki rentowności (spadając o dalsze 7 pb) spread (pomiędzy nimi a polskim dziesięciolatkami – PAP) pozostaje na podwyższonym poziomie. Choć spread obniżył się minimalnie na koniec zeszłego tygodnia, to wciąż jest powyżej 290 pb. Publikacja struktury PKB (…) nie powinna wpłynąć na zachowanie się rynku długu w tym tygodniu” – podały ekspertki banku.

Na rynkach bazowych bez istotnych zmian. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 2,324 proc., a niemieckich -0,14 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane