Złoty może się osłabić

  • DI
opublikowano: 09-04-2018, 17:04
aktualizacja: 09-04-2018, 17:08

Krótkoterminowo dominują czynniki sprzyjające osłabieniu złotego, ale kurs EUR/PLN nie powinien wzrosnąć w tym tygodniu powyżej 4,23 - ocenia Piotr Popławski, ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, krajowe SPW mogą umacniać się na całej długości krzywej.

"EUR/PLN cofnął się (w poniedziałek - PAP) do 4,1940, ale jest to dolne pasmo wahań z ostatniego tygodnia" - powiedział Popławski.

Zdaniem ekonomisty, ruch EUR/PLN nie jest duży, szczególnie wobec wyraźnego wzrostu kursu EUR/USD.

Według Popławskiego, krótkoterminowo dominują czynniki sprzyjające osłabieniu złotego. Jego zdaniem, kurs EUR/PLN może wzrosnąć do 4,24-4,25 w ciągu dwóch tygodniu, ale w tym tygodniu nie powinien znaleźć się powyżej 4,23.

"Generalnie w tym tygodniu czekamy przede wszystkim na RPP. Zakładamy, że RPP znowu będzie bardzo łagodna, spadną oczekiwania na podwyżki stóp w Polsce (...). I to powinno się przełożyć na stopniowe osłabienie złotego" - powiedział Popławski.

"Podejrzewam, że w tym tygodniu EUR/PLN ma szansę dojść nie dalej niż na 4,23. Głównie dlatego, że są pozytywne oczekiwania i na wynik rozmów z Komisją Europejską, i na S&P" - dodał.

Rewizja ratingu Polski przez agencję S&P zaplanowana jest na piątek.

KRAJOWE SPW MOGĄ SIĘ UMACNIAĆ

"Na dzisiejszej sesji mamy dalsze umocnienie długich papierów" - powiedział Popławski.

Zdaniem ekonomisty, w tym tygodniu krajowe SPW powinny umacniać się na całej krzywej.

"Pewnie w okolicach posiedzenia RPP jeszcze mocniejsze będą szczególnie krótsze papiery" - powiedział.

"Mamy niską podaż papierów w drugim kwartale. Sentyment dla obligacji jest ogólnie pozytywny w związku z ryzykiem związanym z wojnami handlowymi. I do tego powinna nałożyć się jeszcze RPP, która +podkopie+ oczekiwania na podwyżki stóp" - dodał.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy