Złoty może się stabilizować

  • PAP
opublikowano: 11-10-2019, 16:27

Po powrocie kursu EUR/PLN do poziomów notowanych przed wyrokiem TSUE, notowania powinny stabilizować się na poziomie 4,30 ze względu na oczekiwania inwestorów na porozumienie handlowe między USA i Chinami - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych 10-latek mogą iść w górę w ślad za rynkami bazowymi.

"Jeszcze w piątek nastąpi rewizja ratingów przez agencje S&P i Moody's, jednak nie widzimy podstaw, żeby uległy one zmianie. Kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,30, więc wymazał niemal całość wzrostów, które nastąpiły przed wyrokiem TSUE (...). Na globalnych rynkach panują pozytywne nastroje i nadzieje na porozumienie handlowe między USA i Chinami, co spycha kurs do poziomu 4,30, gdzie widzimy punkt równowagi dla notowań w najbliższych dniach" - powiedział PAP Biznes kierownik departamentu analiz TMS Brokes Bartosz Sawicki.

Jego zdaniem ostatnie osłabienie się euro nie będzie utrzymane, gdyż oczekiwane przez rynek porozumienie w wojnie handlowej może nie rozwiązać wszystkich problemów.

"Jeśli chodzi o krajowe wybory, to wydaje się, że zwycięstwo PiS jest dla całego rynku scenariuszem bazowym, co będzie neutralne dla rynku" - dodał Sawicki.

W piątek wieczorem agencje ratingowe S&P i Moody's mają dokonać przeglądu ratingu dla Polski.

RYNEK DŁUGU

Podczas piątkowych notowań na rynku polskich SPW rentowności rosły na średnim i długim końcu krzywej.

"Rentowność SPW powinna się stabilizować. Ani rewizja ratingów, ani niedzielne wybory nie powinny jakoś mocno przekładać się na rynek długu. Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, to spodziewamy się utrzymania dochodowości krajowych 10-latek w okolicy 2 proc. Wzrosty rentowności w kraju idą w ślad za rynkami bazowymi, gdzie odwrót od obligacji jest spowodowany optymizmem w związku ze wspomnianymi negocjacjami na linii USA-Chiny" - powiedział Sawicki.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,731 proc., a niemieckich -0,443 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu