Złoty może się umocnić, jeśli odczyt inflacji w USA zaskoczy w dół

PAP
opublikowano: 11-07-2018, 19:11

Jeżeli odczyt inflacji CPI w USA w czwartek zaskoczy w dół, kurs EUR/PLN może spaść, a rentowności krajowych obligacji 10-letnich mogą pozostać poniżej 3,17 proc. - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista z BZ WBK. Jego zdaniem, do końca tygodnia eurozłoty prawdopodobnie utrzyma się jednak powyżej 4,30.

"Wydźwięk komunikatu i konferencji (RPP - PAP) nie miał wpływu na złotego, a pozytywny wpływu na krajowe obligacje był symboliczny" - powiedział Sulewski.

"Dziś rentowności 5- i 10-letnich obligacji spadły o 3 pb, ale zdecydowanie większa część tego ruchu dokonała się jeszcze przed konferencją" - dodał.

Od rozpoczęcia konferencji RPP o godz. 16.00 kurs EUR/PLN wzrósł o 1 grosz.

"Dziś niewiele się działo zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku. Kursy EUR/PLN, EUR/USD oraz USD/PLN poruszały się w trendzie bocznym, pozostały w zakresie wahań z wczoraj. Kolejna odsłona wojny handlowej i deklaracja prezydenta Trumpa o zamiarze nałożenia kolejnych ceł na Chiny odbiła się w zasadzie tylko na cenach akcji. Dziś obserwowaliśmy wyraźne spadki (na giełdach - PAP) w Polsce i za granicą" - powiedział Sulewski.

Zdaniem ekonomisty, EUR/PLN może spaść, jeżeli odczyt inflacji CPI w USA w czwartek zaskoczy w dół. W jego opinii, do końca tygodnia kurs eurozłotego utrzyma się jednak powyżej 4,30.

"Jutrzejszy odczyt mógłby mieć wpływ na notowania. Biorąc pod uwagę to, że rynek już w znacznym stopniu wycenił kolejne podwyżki stóp w USA, większy wpływ na notowania miałby odczyt, który zaskoczyłby w dół, czyli byłby bardziej gołębi niż jastrzębi" - powiedział.

"Bardziej gołębi odczyt mógłby być impulsem do wzrostu EUR/USD, a co za tym idzie spadku EUR/PLN. Ale myślę, że utrzymamy się powyżej 4,30 do końca tygodnia" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Dziś polskie obligacje radziły sobie dużo lepiej niż na rynkach bazowych czy na peryferiach. Rentowność 10-latki spada o ok. 3 pb. Podczas gdy na rynkach bazowych mamy lekkie osłabienie" - powiedział Sulewski.

"Patrząc z technicznego punktu widzenia, rentowność 10-latki ponownie próbuje przebić wsparcie na 3,20 proc. i na razie to się udaje - jest nieco poniżej 3,17. Więc gdyby jeszcze jutrzejszy odczyt amerykańskiej inflacji był trochę w gołębią stronę, to byłaby szansa, że ten ruch z dzisiaj byłby kontynuowany" - powiedział.

Według Mirosława Budzickiego, stratega rynku długu z DM PKO BP, popyt na obligacje skarbowe wspierać będą: perspektywa stabilizacji stóp procentowych w Polsce, lipcowy wykup obligacji PS0718 i wypłata odsetek, bardzo korzystna sytuacja budżetu, łagodna retoryka EBC i silny popyt na obligacje ze strony inwestorów krajowych.

"Można oczekiwać, że dzięki „gołębim” komentarzom RPP i braku zamiaru zmiany polityki pieniężnej nawet w dłuższej perspektywie rentowności 2-letnich obligacji mogą utrzymywać się w pobliżu 1,65 proc. (dla papierów WZ czynnik negatywny). Komentarze Rady wzmacniać będą też papiery w sektorze 5-letnim" - napisał w komentarzu.

"Cała wartość emisji obligacji w III kw. będzie prawdopodobnie bliższa 20-25 mld PLN. Ta podaż zostanie w części sfinansowana ze środków pochodzących z zapadających obligacji i odsetek (w lipcu 17 mld PLN). To właśnie zbliżający się termin napływu środków na rynek będzie motywował inwestorów do rolowania dużej części portfeli zapewniając silny popyt" - dodał.

Zdaniem Budzickiego, lokalne banki i fundusze inwestycyjne chętnie kupują polskie obligacje wypierając z rynku kapitał zagraniczny. Ten czynnik będzie uodparniał polskie papiery na ewentualne negatywne informacje napływające ze świata.

W jego opinii, czynnikami osłabiającymi popyt będą: zaostrzanie polityki pieniężnej w USA i niepewna sytuacja na globalnych rynkach finansowych mogąca skutkować wzrostem premii za ryzyko kredytowe.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty może się umocnić, jeśli odczyt inflacji w USA zaskoczy w dół