Złoty może się wzmocnić

Marek Rogalski
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

We wtorek, podobnie w poniedziałek, na rynku złotego było dość spokojnie. Kurs euro wahał się od 3,92 do 3,94 zł, a dolara spadł poniżej 3,05 zł w wyniku osłabienia tej waluty na świecie. Stabilnie zachowywały się także waluty naszego regionu (CEE-3). Interesujący był brak wyraźniejszej reakcji rynku na wyższą od zakładanej podwyżkę stóp procentowych na Słowacji (o 50 pkt baz., do 4 proc.). W komentarzu do tej decyzji tamtejszy bank centralny zwrócił uwagę na zagrożenia inflacyjne, co rynek odebrał jako możliwość kolejnych ruchów za kilka miesięcy.

Przebieg wtorkowych notowań pokazał pewne niezdecydowanie inwestorów, które mogą zmienić mocniejsze impulsy z rynku globalnego. A tam publikacje kluczowych danych makroekonomicznych dopiero są przed nami. Wprawdzie już we wtorek poznaliśmy majową wartość indeksu zaufania konsumentów, która okazała się nieco lepsza od prognozowanego (spadek do 103,2 pkt). Jednak już w środę poznamy wartość indeksu Chicago PMI, w czwartek ISM w przemyśle, a w piątek liczbę nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Jeżeli doprowadzą one do spadku oczekiwań do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, może to przyczynić się do większego odreagowania na rynkach wschodzących. Poprawa nastrojów widoczna była także na rynku surowców, a nie bez znaczenia okazał się także wtorkowy wzrost rentowności amerykańskich i europejskich obligacji. To może sugerować kolejną migrację kapitałów i ponownie zainteresowanie bardziej ryzykownymi inwestycjami.

Złoty może znaleźć też wsparcie w danych o PKB w I kwartale, które poznamy dziś o 10.00. Ważniejsze mogą okazać się jednak komponenty, jak dynamika inwestycji czy konsumpcji. Najbliższe sesje mogą przynieść spadek notowań EUR/PLN poniżej 3,90 zł.

Marek Rogalski, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane