Złoty może tracić

RBP
opublikowano: 13-01-2010, 09:21

Złoty znajduje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Na naszej walucie może dziś negatywnie zaważyć budząca się awersja do ryzyka. Tym samym podtrzymujemy naszą opinię, że  w następnych dniach kurs EUR/PLN może kierować się w okolice 4,13-4,14.

Eurodolar wzrósł wczoraj w okolice ostatniego maksimum, jednak nie udało się „zdjąć” tego poziomu. Spodziewamy się, że dzisiaj amerykańska waluta będzie zyskiwać przebijając się poniżej dolnego ograniczenia trwającej trzeci dzień konsolidacji. Znajduje się ono w okolicach poziomu 1,4460.

Spadki w Europie nabrały wczoraj tempa. Większość indeksów zanotowała zniżki przekraczające 1%. Niemiecki DAX spadł o 1,6%, francuski CAC40 o 1,1%. Solidnie traciły też rynki wschodzące, ale inwestorów zaangażowanych na giełdzie węgierskiej czy czeskiej spadki te, chociaż wyraźne, na pewno mniej bolały po przedwczorajszych niebanalnych wzrostach.

Polska giełda także była w odwrocie. Wyprzedaż koncentrowała się na większych spółkach. Spadły wczoraj ceny 85% akcji przedsiębiorstw należących do indeksu WIG20. Tylko jedna spółka na 20 podrożała.

W Stanach także dominowały wczoraj niedźwiedzie. W dalszym ciągu na rynku widać negatywne skutki kiepskiego rozpoczęcia sezonu wyników. Po gorszych wynikach producenta aluminium Acloa, akcje tego przedsiębiorstwa silnie traciły drugi dzień z rzędu. Wczoraj wspomniane papiery zanurkowały o przeszło 11%.

Do szerszych spadków amerykańskich giełd przyczyniła się także informacja o możliwym podatku nałożonym na instytucje finansowe. Z tego powodu wyprzedaż dotknęła zainteresowanego sektora, ale należy pamiętać, że mniejsze zyski banków mogą przełożyć się na mniejszą ich chęć do prowadzenia akcji kredytowej. Bez tego trudno będzie rozbujać gospodarkę, utrudniona będzie także poprawa wyników szerokiej gamy przedsiębiorstw.

Biuro Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Banku Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RBP

Polecane