Złoty może tracić na wartości przez kilka kolejnych sesji

ISB
17-12-2008, 09:39

Po obniżce stóp procentowych w USA wyraźnie na wartości tracił dolar, ale nie przełożyło się to na wzrost wartości złotego. Zdaniem analityków, może być to efektem dużego popytu przedsiębiorców na waluty, którzy rozliczają swoje transakcje i na początku 2009 r. może nastąpić lekkie umocnienie polskiej waluty.

"Po dramatycznej obniżce stóp procentowych przez Fed dolar znacznie stracił w stosunku do większości walut. Nie dość, że stopy procentowe w USA są na bardzo niskim poziomie, to komunikat po decyzji zapowiada, że stopy mogą pozostawać nisko jeszcze przez dłuższy czas" - powiedział ekonomista Raiffeisen Bank Polska Marcin Grotek.

Jego zdaniem, także rynek zakłada taki scenariusz, więc wyraźnie spadła również atrakcyjność długoterminowych papierów skarbowych. Niskie stopy w USA mogą osłabiać dolara nie tylko w krótkim, ale także w średnim terminie. Niestety nie pomaga to jednak złotemu.

"Polska waluta cały czas traci, co w obliczu spadku wartości dolara, co do niedawna było raczej niespotykane. Wydaje się jednak, że złotego osłabia popyt przedsiębiorstw na waluty obce, który wymuszony jest poprzez nadchodzące rozliczenia transakcji zabezpieczających. Pewną rolę odgrywają też oczekiwania na dalsze obniżki stóp w regionie" - wyjaśnia analityk banku Raiffeisen.

W jego ocenie, zniwelują one niebawem znaczną cześć dodatniej różnicy między polskimi a europejskimi stopami procentowymi. Grotek zastanawia się także, że jeśli rzeczywiście głównym czynnikiem, który pcha w górę kurs euro/złotego, są obawy o rozliczenia walutowe przedsiębiorców, to można spodziewać się, że wraz z końcem roku przyjdzie umocnienie złotego.

"Nie będzie to koniec jednak słabości naszej waluty, a raczej korekcyjne odreagowanie" - podsumowuje.

W środę o godz. 09.10:40 za euro płacono 4,0852 zł, a za dolara płacono 2,9005 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,4085.

We wtorek o godz. 16:30 za jedno euro płacono średnio 4,0761 zł a za dolara 2,9612 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3763.

We wtorek o godz. 09:05 za euro płacono 4,0200 zł, a za dolara 2,9380 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3700.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty może tracić na wartości przez kilka kolejnych sesji