Złoty na dobre stracił zaufanie inwestorów

Mariusz Potaczała
27-10-2003, 00:00

Jest kolejny rekord na rynku walutowym. W piątek za euro płacono już 4,71 zł. To bardzo duża przecena, biorąc pod uwagę, że najniższa cena wspólnej waluty w ciągu ostatnich siedmiu dni to 4,5750 zł. Kurs USD/PLN znajdował się w minionym tygodniu w przedziale 3,92-4.00.

Głównym powodem osłabienia złotego w ostatnich dniach nadal były napięcia na scenie politycznej oraz wyprzedaż obligacji ze strony inwestorów zagranicznych. Podobnie jest na rynku obligacji. Tam też ceny spadają, a rentowność pięcioletnich papierów zbliżyła się pod koniec tygodnia do poziomu 7,0 proc.

Osłabienie złotego już na początku tygodnia wynikało z pojawienia się informacji o sprzeciwie członków Unii Pracy w kwestii poparcia reform budżetowych proponowanych przez wicepremiera Jerzego Hausnera. Według jego zapowiedzi, do 2007 r. wydatki budżetowe mają zostać ograniczone o 32 mld zł, a pierwszym możliwym sposobem wprowadzenia zmian będzie ograniczenie wydatków administracji publicznej. Pojawienie się informacji o możliwości odejścia Jerzego Hausnera w przypadku braku poparcia ze strony SLD-UP proponowanego planu oszczędności zostały zdementowane przez samego wicepremiera. Jerzy Hausner nie zamierza podać się do dymisji nawet w przypadku odrzucenia programu cięć budżetowych.

Pozytywną informacją dla złotego w ciągu minionego tygodnia był zakończony sukcesem przetarg polskich obligacji 10-letnich na rynku amerykańskim. Udało się sprzedać maksymalną pulę papierów o wartości 1 mld USD. Ich rentowność była na poziomie satysfakcjonującym resort fianansów.

Powodzenie przeprowadzonej emisji otwiera drogę do przeprowadzenia kolejnych przetargów na polskie papiery na rynkach zagranicznych. Pod znakiem zapytania pozostaje kwestia przewalutowania środków ze sprzedanych obligacji. Rynek oczekuje na decyzję Ministerstwa Finansów w kwestii sprzedaży części uzyskanych środków z emisji bezpośrednio na rynku walutowym. Na takiej operacji mógłby skorzystać osłabiający się złoty.

W tym tygodniu rynek będzie oczekiwał na rozwój sytuacji na scenie politycznej. Prawdopodobnie we wtorek odbędzie się głosowanie w Sejmie nad wnioskiem o wotum zaufania dla wicepremiera Jerzego Hausnera. Ważnym wydarzeniem dla rynku finansowego będzie także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Oczekuję, że rada pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty na dobre stracił zaufanie inwestorów