Złoty na koniec roku

KONRAD RYCZKO
19-12-2011, 00:00

WALUTY

Aktualna sytuacja na notowaniach złotego w głównej mierze podyktowana jest sytuacją na rynkach zewnętrznych. Globalny odwrót od ryzyka skutkuje ucieczką inwestorów od walut naszego regionu. Dodatkowo agencja ratingowa Fitch 13 grudnia obniżyła perspektywy ratingu dla Czech, Bułgarii, Litwy oraz Łotwy. Dzień później S&P wydała w odpowiedzi pozytywny komentarz nt. zakładanych reform i kontynuacji konsolidacji fiskalnej w Polsce. Przedstawiciele instytucji ocenili, że realizacja założeń może skutkować podniesieniem perspektywy ratingu ze stabilnej do pozytywnej (aktualny rating Polski: A-). Relatywnie więc sytuacja Polski na tle regionu jest stabilna, jednak nie znajduje odzwierciedlenia w kursie złotego. Polska waluta straciła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy ponad 16 proc. wobec dolara oraz 13,5 proc. w zestawieniu ze wspólną walutą. W tym czasie forint węgierski osłabił się wobec euro o 9,94 proc., a korona czeska o 1,52 proc. Powodem tak słabego zachowania polskiej waluty jest fakt, że inwestorzy, chcąc zwiększyć ekspozycje portfela na region, robią to właśnie poprzez złotego z uwagi na jego płynność i głębokość rynku.

Przyszłość polskiej waluty zależeć będzie od kontynuacji impasu w zakresie braku rozwiązania dotyczącego kryzysu europejskiego. Jednocześnie w końcówce roku należy spodziewać się wzrostu aktywności instytucji centralnych: NBP oraz resortu finansów (BGK). Kluczową datą pozostaje 31 grudnia. Wtedy oszacowany zostanie poziom długu publicznego do PKB (próg 55 proc.). Z technicznego punktu widzenia należy się spodziewać, że działania instytucji mogą znacząco pomóc złotemu na rynku i na koniec roku polska waluta może się wzmocnić aż do 4,45 PLN EUR/PLN oraz 3,36 USD/PLN. W 2012 r. problemy na globalnych rynkach nie zostaną rozwiązane, jednak wraz z możliwym polepszeniem się nastrojów w połowie przyszłego roku wycena złotego powinna rozpocząć ruch w górę, tak jak sugerowałyby fundamentalne podstawy.

KONRAD RYCZKO

analityk DM BOŚ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KONRAD RYCZKO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty na koniec roku