Złoty na łasce banków centralnych

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 05-09-2012, 00:00

WALUTY

Kurs EUR/USD ponownie zniżkował poniżej 1,26. Spadki wartości wspólnej waluty wyhamowały po nieco słabszych od prognoz danych zza oceanu. Zmienność na rynku jednak pozostaje niska, gdyż inwestorzy czekają na jutrzejsze posiedzenie rady zarządzającej Europejskiego Banku Centralnego. Uważamy, że decyzje, które zostaną na nim podjęte, nie zadowolą inwestorów, co wpłynie na osłabienie wspólnej waluty. Wczoraj poznaliśmy wartość indeksu ISM dla przemysłu w USA. Uplasował się on na poziomie 49,6 pkt, czyli niższym od konsensu prognoz rynkowych. Ubiegłotygodniowe słowa szefa Fedu Bena Bernankego nie wyjaśniły w zasadzie nic w kwestii trzeciej rundy łagodzenia polityki monetarnej. Z tego względu inwestorzy jeszcze baczniej przypatrują się napływającym danym z amerykańskiej gospodarki. Wczorajszy odczyt zwiększa nieco prawdopodobieństwowdrożenia kolejnych niestandardowych działań ze strony Fedu.

Złoty ponownie się osłabił. Kurs EUR/PLN osiągnął maksimum przy 4,20 zł, a USD/PLN przy 3,34 zł. Dziś najważniejszym wydarzeniem na rodzimym rynku będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po ostatnich rozczarowujących danych na temat wzrostu gospodarczego oraz aktywności w przemyśle władze monetarne co prawda jeszcze nie zmienią stóp, jednak wypowiedzą się w „gołębim” tonie o ich możliwych obniżkach. To będzie negatywnie oddziaływało na wartość złotego. Na notowania jednak w większym stopniu wpłynie jutrzejsza decyzja EBC w sprawie kosztu pieniądza i stanowisko dotyczące skupu obligacji najbardziej zadłużonych państw strefy euro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu