Złoty na razie osłabł

Marcin R. Kiepas
14-06-2005, 00:00

Notowania złotego wczoraj nieco spadły, jednak z punktu widzenia analizy technicznej nie ma to większego znaczenia. Sytuacja na rynku EUR/PLN pozostaje w krótkoterminowym trendzie spadkowym, natomiast USD/PLN w trendzie bocznym, który ograniczają poziomy 3,28-3,38. Główny wpływ na wartość złotego nadal będzie miała sytuacja na rynku EUR/USD.

Spadek kursu EUR/USD na międzynarodowym rynku walutowym na początku poniedziałkowej sesji przełożył się na poranne umocnienie złotego względem euro oraz osłabienie wobec dolara. Tuż po otwarciu EUR/PLN kwotowane było poniżej 4,01, natomiast USD/PLN na 3,3170.

Bliskość wsparcia na poziomie 4,00 zł dla kursu euro oraz korekta zarówno na naszym, jak i amerykańskim rynku papierów skarbowych, osłabiły polską walutę w dalszej części dnia. O godzinie 15.00 za euro trzeba było już zapłacić ponad 4,04 zł, zaś za dolara 3,35 zł. Nastroje na rynku mogły w pewnym stopniu pogorszyć wyniki aukcji rocznych bonów (oferta 600 mln). Prognozowano, że popyt sięgnie 2 mld zł, a rentowność spadnie do 4,82 proc. Tymczasem popyt wyniósł 1,17 mld zł, a rentowność 4,853 proc.

Na rynku EUR/USD nadal przewagę ma dolar. Wczorajsze dane makro z USA o deficycie handlowym okazały się lepsze od oczekiwań. Inwestorzy kupowali więc dolary. Kurs EUR/USD szybko poszedł w dół do poziomu nie widzianego od 9 miesięcy, czyli 1,2128. Inwestorzy nadal są bardzo dobrze nastawieni do dolara. O sytuacji na rynku zdecydują dopiero dane o inflacji w USA, które zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty na razie osłabł