Złoty na razie trzyma kurs

Marek Rogalski
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

Notowania złotego nadal znajdują się w trendzie wzrostowym, choć na rynku robi się coraz bardziej nerwowo. Kurs euro przełamał wsparcie przy 3,87 zł i spadł do 3,8620 zł. Notowania USD/PLN po przebiciu ważnego poziomu 3,14 przetestowały okolice 3,1160 zł. Wzrost kursu dolara na świecie sprawił jednak, że po południu płacono za niego 3,1230 zł.

Złotemu nie zaszkodziła wczoraj informacja z godziny 14.00, że agencja ratingowa Standard & Poors (S&P) obniżyła perspektywę ratingu Polski z pozytywnej do stabilnej. Agencję martwi przedłużający się okres niepewności politycznej, co może wpłynąć na pogorszenie perspektyw przyjęcia euro. S&P przyznała, że powrót do perspektywy pozytywnej będzie możliwy w przypadku przedstawienia jasnego i wiarygodnego planu obniżenia deficytu budżetowego. Zdaniem Stanisław Owsiaka, członka Rady Polityki Pieniężnej, te informacje powinny być sygnałem dla polityków do rozpoczęcia reform. Tym bardziej że łatwiej reformować gospodarkę, gdy koniunktura jest dobra.

Zdaniem części obserwatorów decyzja S&P może być jednak nieco przedwczesna, zwłaszcza że pozytywną perspektywę dla Polski podtrzymała inna agencja, Fitch. Złoty więc wiele nie stracił. Tym bardziej że nastawienie inwestorów do rynków wschodzących nadal nie było najgorsze. Węgierskiemu forintowi pomogły wyniki wyborów parlamentarnych, gdzie władzę utrzymają rządzący socjaliści.

Inwestorzy otrzymali też wczoraj kilka pozytywnych informacji. Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów, poinformowała, że wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł około 5,2 proc. r./r. Narodowy Bank Polski podał dość dobre dane o inflacji bazowej za marzec. To jednak może nie wystarczyć do podtrzymania dobrego trendu notowań złotego, jeżeli wsparcie nie nadejdzie ze strony polityków. Tylko czy można na to liczyć?

Marek Rogalski, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu