Złoty nadal bezsilny

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 15-11-2016, 15:42

Do końca ubiegłego tygodnia złotówka traciła na wartości do głównych walut: dolara amerykańskiego, euro i funta szterlinga.

W poniedziałek deprecjacja złotego była kontynuowana i notowania USD/PLN oraz GBP/PLN dotarły do pierwszych, ważnych oporów. Pozytywny test tych poziomów skutkował wykształceniem spadkowych ruchów korekcyjnych na tych parach. Dzisiaj rano jednak ponownie przewagę uzyskała strona popytowa i pary te odrobiły większość wspomnianego cofnięcia.

USD/PLN

Notowania USD/PLN wczoraj wieczorem dotarły do poziomu maksimów z 24 czerwca, które wraz z ekstremami z 26 stycznia tworzą strefę istotnych oporów (4,1330-4,1575). Pozytywny test wspomnianych maksimów skutkował korekcyjnym cofnięciem obserwowanym w godzinach nocnych. Od rana jednak kurs przyjął ponownie kierunek północny. Dopóki notowania nie wrócą poniżej poziomu 4,00 gdzie oprócz psychologicznej granicy przebiega także 61,8% zniesienie sekwencji spadkowej z 24 czerwca br. oraz górne ograniczenie kanału wzrostowego z genezą w połowie sierpnia br. (z którego kurs wybił się w zeszłym tygodniu), to scenariusz wzrostowy będzie obowiązujący w średnim terminie.

Pokonanie tegorocznych ekstremów (4,1575) otworzy drogę tej parze nawet do okolic poziomu 4,52– patrz drugi wykres.

GBP/PLN

Dynamiczne wzrosty na notowaniach GBP/PLN w piątek zatrzymały się na poziomie lokalnych ekstremów z połowy września i wczoraj poziom ten został ponownie pozytywnie przetestowany (5,17). Wykształcone w wyniku tego cofnięcie zniosło nieco ponad 23,6% odbicia wygenerowanego 9 listopada po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w USA, ale dzisiaj ruch w dół nie jest już kontynuowany. Jeżeli strona popytowa utrzyma przewagę, to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu możliwy jest test szczytu z początku września (poziom 5,22).

 Powrót kursu omawianej pary powyżej długoterminowej linii trendu wzrostowego (patrz drugi wykres) zmienił obraz tej pary na wzrostowy. W tej sytuacji można by uznać sekwencję spadkową z genezą w listopadzie ubiegłego roku za wypełnioną: sierpniowe odbicie stanowiłoby falę czwartą w tej strukturze, a trwające od początku września spadki falę piątą..

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty nadal bezsilny