Złoty nadal pod presją

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 01-07-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce, podtrzymanie bardzo łagodnego stanowiska przez Europejski Bank Centralny bez zmian parametrów polityki monetarnej oraz kolejne dowody ożywienia zachodzącego po drugiej stronie Atlantyku — tego można spodziewać się po nadchodzących kilku sesjach. Motywem przewodnim — zresztą nie tylko w najbliższych dniach, ale także tygodniach i miesiącach — będzie aprecjacja dolara amerykańskiego wynikająca z poprawy koniunktury w USA, która pozwoli Rezerwie Federalnej na ograniczenie tempa skupu aktywów już we wrześniu. Po przełamaniu bardzo istotnej, 200-sesyjnej średniej ruchomej kurs EUR/USD kontynuować będzie naszym zdaniem spadki i przebije ubiegłotygodniowe minimum (1,2985).

Złoty pozostawać będzie pod presją wynikającą z odpływu kapitału z rynków długu państw emerging markets, choć uważamy, że proces ten będzie przebiegał już znacznie spokojniej niż pod koniec drugiego kwartału. W obliczu niepewności związanej z reformą emerytalną nie można również liczyć, że polską walutę wesprze napływ kapitału na polski rynek akcji. Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej, mając na uwadze brak symptomów ożywienia i silne spadki dynamiki cen konsumenckich (naszym zdaniem w czerwcu dynamika CPI spadnie do 0,3 proc. r/r), zdecyduje się na kolejną redukcję kosztu pieniądza do rekordowo niskiego poziomu 2,5 proc. W rezultacie korekcyjne zniżki kursu EUR/PLN w okolice 4,30 zł powinny wykorzystywane być naszym zdaniem do sprzedaży polskiej waluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała DM TMS Brokers

Polecane