Złoty nadal pod wpływem giełd, dług mocny w oczekiwaniu na przetarg

PAP
opublikowano: 05-02-2008, 16:58

Po wtorkowym osłabieniu złotego, w środę sytuacja będzie nadal uzależniona od sytuacji na światowych giełdach, uważają dealerzy.

"Nadal wyznacznikiem dla nastrojów na rynku FX jest sytuacja na giełdach. We wtorek mieliśmy do czynienia ze spadkami na rynkach akcyjnych i umocnieniem dolara, co niekorzystnie odbiło się na walutach rynków wschodzących" - powiedział Jan Koprowski, dealer BNP Paribas.

"Moim zdaniem złoty nie powinien się jednak znacząco osłabić, bowiem wielu inwestorów uważa go za w miarę bezpieczną inwestycję. Oczywiście, jeżeli dojdzie do dużych spadków na giełdach w USA, to i złoty ulegnie osłabieniu. Na razie jednak nie widzę zagrożenia do osłabienia powyżej 3,60 za euro" - dodał dealer.

Na rynku długu nastroje są dobre, głównie za sprawą rynków bazowych.

"Jesteśmy mocno wspierani przez rynki bazowe. We wtorek pojawiły się kolejne kiepskie dane z USA, które były powodem do fali zakupów amerykańskich i niemieckich obligacji" - powiedział Marek Kaczor, dealer PKO BP.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w styczniu aż do 41,9 pkt. z 54,4 pkt. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się w styczniu indeksu na poziomie 53 pkt.

W środę najważniejszym wydarzeniem na rynku będzie przetarg obligacji serii PS0413 o wartości 2,5 mld zł.

"Wynik tego przetargu pokaże czy są nadal chętni do kupowania polskich papierów na obecnych poziomach cenowych" - uważa Kaczor.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane