Złoty najmocniejszy do franka od grudnia 2014 r.

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 04-01-2018, 07:43
aktualizacja: 04-01-2018, 07:44

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocnego PLN na wszystkich zestawieniach.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1470 PLN za euro, 3,4498 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5283 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6656 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,312% w przypadku papierów 10-letnich.

Notowania CHF/PLN od grudnia 2014 r.
Zobacz więcej

Notowania CHF/PLN od grudnia 2014 r.

Początek roku w dalszym ciągu mija pod znakiem słabego dolara, jednak wczorajsza publikacja minutes FED i lepsze dane makro (m.in.ISM) spowodowały lokalną próbę wyhamowania tego trendu. Dolar pozostaje kluczowym czynnikiem dla wycen walut powiązanych z EM. Od początku roku najwyższa dynamikę wzrostu zanotowały MXN (1,63%), NOK, RON i PLN (0,66%). Warto również wspomnieć, iż z uwagi na dalsze zwyżki EUR/CHF obserwujemy spadki na notowaniach franka na zestawieniach pochodnych jak CHF/PLN, który testuje najniższe poziomy od grudnia 2014r. Lokalnie inwestorzy nie zareagowali znacząco na krajowy, wstępny odczyt inflacji za grudzień. Wskazanie (2,0%) wypadło nieco poniżej prognoz 2,1-2,15%, sygnalizują możliwość scenariusza zakładanego przez RPP – stabilizacji odbicia inflacji. Wedle wczorajszej ankiety RTRS rynek w dalszym ciągu jednak spodziewa się pierwszej podwyżki w Polsce w IV kw. br. Pytanie jak zachowa się FED i na ile jastrzębie deklaracje znajdą odzwierciedlenie w szybkim zacieśnianiu polityki monetarnej w USA.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makro z kraju. Lokalnie inwestorzy skupią się na aukcji długu, gdzie resort MF zaproponuje 4 serie papierów o wartości z przedziału 3-5 mld PLN. Na szerokim rynku mamy dzień spod znaku odczytów usługowych indeksów PMI.

Z rynkowego punktu widzenia do mocnego spadku kursu USD/PLN, dołączyło umocnienie wobec franka i euro. W pierwszym przypadku CHF/PLN spadł już do poziomów ostatni raz notowanych w grudniu 2014r. EUR/PLN testuje okolice minimów z sierpnia 2015r. Układy techniczne na większości zestawień powiązanych z PLN sygnalizują dalsze zniżki. W przypadku EUR/PLN możliwy jest ruch w stronę wsparcia na 4,08-4,10 PLN. CHF/PLN sygnalizuje potencjalny spadek do 3,4750 PLN. Podobnie jak w przypadku USD/PLN należy mieć jednak świadomość, iż podtrzymanie tendencji zależy głównie od czynników zewnętrznych i zachowania dolara.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu