Złoty najmocniejszy od kilku miesięcy

Marcin Kaczorowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 28-02-2012, 17:27

Eurodolar do godziny 16 konsolidował się w przedziale 1,3425 – 1,3460, jednak po zaskakująco pozytywnej publikacji indeksu Conference Board w USA euro osłabiło się spadając nawet poniżej poziomu 1,34. Mimo wszystko rynki wyczekują jutrzejszego ogłoszenia skali pożyczek oferowanych przez Europejski Bank Centralny, co powinno istotnie wpłynąć na zmienność kursu EUR/USD.

W Niemczech miał dziś miejsce wstępny odczyt dynamiki inflacji, który okazał się wyższy od prognoz. Średnia zmiana cen konsumpcyjnych wzrosła z 2,1 do 2,3 proc. r/r i z -0,4 do 0,7 proc. m/m. Główną przyczyną tego wyniku były wyższe koszty energii. Włochy przeprowadziły udaną aukcję obligacji. Kraj z Półwyspu Apenińskiego udanie uplasował na rynku 5- i 10-letnie papiery skarbowe o łącznej wartości 6,25 mld EUR przy podobnym popycie i niższej rentowności jak na poprzedniej analogicznej aukcji. Zaprezentowano dziś wnioski z trzeciego już przeglądu portugalskiej gospodarki przez Trojkę, która zarekomendowała przyznanie transzy pomocy wartej 14,6 mld EUR. Pomimo pogarszających się oczekiwań dotyczących dynamiki PKB w 2012 roku (najnowsza prognoza zakłada spadek o 3,3 proc., zaś poprzednia o 3 proc.) oraz wysokiego bezrobocia (14,5 proc. w 2012 roku) sygnał, że Portugalia spełniła wymogi, poprawia nastroje na rynku. Ta informacja nieznacznie oddala obawy, że kraj z Półwyspu Iberyjskiego podąży drogą Grecji. Miesięczna dynamika zamówień na dobra trwałego użytku w USA ukształtowała się na poziomie -4 proc., zaś rynek zakładał zniżkę jedynie o 1 proc. Taka różnica wynika z m.in. mniejszej liczby zamówień w styczniu na samoloty Boeinga oraz maszyny Caterpillara. Z kolei bardzo pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu nastrojów Conference Board, który wzrósł z 61,5 pkt. aż do poziomu 70,8 pkt. Indeks odzwierciedlający nastroje wśród konsumentów osiągnął najwyższą wartość od roku. Rzadko zdarza się, że jednego dnia pojawiają się publikacje tak różniące się od konsensusu.
Złoty kontynuuje aprecjację. Dziś spadł poniżej poziomu 4,14 dla kursu EUR/PLN, co jest najniższą wartością od początku września ubiegłego roku. Rynki oczekują, że wielkość jutrzejszego LTRO będzie zbliżona do grudniowej operacji i taka wiadomość jest obecnie dyskontowana, co sprzyja umacnianiu rodzimej waluty. W związku z pożyczką EBC na rynki trafią setki miliardów euro, z których część może być ulokowana również w Polsce. Para walutowa USD/PLN zniżkowała do poziomu 3,0750. W ten sposób przebiła wsparcie z końca minionego tygodnia i osiągnęła najniższy poziom od 4 miesięcy. Choć kurs EUR/PLN i USD/PLN spada tylko o ok. 0,5 proc. to złoty jest dziś jedną z najsilniej zyskujących walut na świecie. Aprecjacji złotego towarzyszy spadek rentowności 10-letnich polskich obligacji do 5,50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kaczorowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane