Złoty najsłabszy od lat

DI
opublikowano: 23-01-2009, 14:16

Po południe pozwoliło nieco odsapnąć naszej walucie, choć i tak pozostaje na najniższym od lat poziomie. Wobec euro złoty ostatni raz był tak tani we wrześniu 2004 r. Choć to marne pocieszenie dla naszych kredytobiorców, osłabiają się wszystkie waluty regionu. Forint stracił dziś blisko 3 proc. do najniższego w historii poziomu. 

- Od początku roku złoty stracił do dolara prawie 19%, w czym wyprzedził go tylko węgierski forint (stracił 20,5%). Rumuński ron stracił niecałe 18%, zaś czeska korona ponad 15%. Warto jednocześnie wspomnieć, że brazylijski real czy meksykańskie peso, od których zaczęło się zamieszanie na rynku walut wschodzących w październiku straciły w tym roku tylko 1-2%. Mimo korekty pod koniec dnia, dzisiejsza sesja była jedną z tych, kiedy waluty naszego regionu straciły najwięcej - uspokaja nieco Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM.

Jego zdaniem, korekta na rynku wydaje się nie unikniona.

 – Duzi gracze finansowi zaczną w pewnym momencie realizować zyski z długich pozycji. W minionym tygodniu mieliśmy do czynienia z pogorszeniem się nastrojów rynkowych za sprawą negatywnych informacji z takich firm jak Microsoft czy RBS i to może tłumaczyć w niewielkim stopniu osłabienie złotego. Mieliśmy także nowe prognozy Komisji Europejskiej, ale dla Polski były one mniej więcej zgodne z oczekiwaniami rynku, podobnie jak to, że złotego nie wymienimy na euro w 2012 roku, więc tymi czynnikami osłabienia naszej waluty nie należy tłumaczyć. Nie ulega wątpliwości zatem, iż jesteśmy w czysto spekulacyjnej fazie obserwowanego ruchu - dodaje analityk. 

   

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty najsłabszy od lat