Złoty najsłabszy od początku kwietnia

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 16-05-2013, 08:47

Czwartkowy poranek przynosi lekkie osłabienie złotego, co wpisuje się w tendencję obserwowaną od tygodnia. O godzinie 08:40 kurs USD/PLN testował poziom 3,2535 zł, a EUR/PLN 4,1866 zł.

Obecnie polska waluta jest najsłabsza od początku kwietnia, gdy dość nieoczekiwanie umocniła się w ślad za rosnącym popytem na polski dług, co było związane z luzowaniem polityki monetarnej przez Bank Japonii.

Obserwowane od tygodnia zdecydowane osłabienie polskiej waluty to z jednej strony reakcja na realizację zysków na polskim długu, jaka ma miejsce po tym, gdy rentowność 10-letnich obligacji dotknęła poziomu 3%, wyznaczając nowy historyczny dołek. Z drugiej strony, należy ją wiązać ze spadkiem EUR/USD. Kurs tej pary na przestrzeni tygodnia spadł z poziomu 1,3160 do 1,2843 dolara wczoraj. Sytuacja techniczna, ale też fundamentalna, każe oczekiwać zejścia do wsparcia na 1,2746 dolara. To zaś może jeszcze tworzyć podażową presję na złotego.

Silne wzrosty USD/PLN i EUR/PLN z ostatnich dni powodują zmianę układu sił w krótkim terminie. Obecnie to popyt ma przewagę, a podaż będzie musiał się natrudzić, żeby nie dopuścić do dalszych wzrostów. Sytuacja techniczna na wykresie dolara sugeruje możliwość zwyżki do 3,2835 zł, gdzie znajduje się pierwszy liczący się opór. W przypadku euro taką barierą jest 4,1963 zł. Zanim jednak strona popytowa zaatakuje wymienione opory, dziś należałoby oczekiwać stabilizacji lub nawet realizacji zysków. Szczególnie, że rośnie prawdopodobieństwo podobnego wyhamowania krótkoterminowych tendencji również na EUR/USD.

W czwartek w centrum uwagi znajdą się przede wszystkim dane makroekonomiczne z USA. O godzinie 14:30 inwestorzy poznają tygodniowy raport nt. zasiłków dla bezrobotnych, inflację CPI i dane o pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów. O godzinie 16:00 zostanie natomiast opublikowany indeks Fed z Filadelfii za miesiąc maj. Wydarzeniem dnia na rodzimym rynku walutowym będzie publikacja przez Narodowy Bank Polski danych o inflacji bazowej. W kwietniu oczekiwany jest jej spadek do 0,8% z 1% R/R w marcu. Niższa inflacja może przesądzić o tym, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej ponownie zdecyduje się obciąć stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane