Złoty nie korzysta na apetycie na ryzyko

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 10-07-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Pomimo zwyżek dominujących na początku tygodnia na najważniejszych europejskich giełdach i stabilizacji rodzimego rynku obligacji skarbowych, złoty we wtorek umiarkowanie tracił na wartości, a kurs EUR/PLN rósł w kierunku strefy 4,35-4,36. Po obfitującym w ważne wydarzenia i rozstrzygnięcia pierwszym tygodniu lipca, kolejne dni powinny przynieść stabilizację kursu w przedziale wahań poniżej wspomnianego, bardzo istotnego oporu.

Warto również odnieść się do treści raportu Inflacyjnego NBP, do którego Rada Polityki Pieniężnej przywiązuje tak duże znaczenie. Jego wydźwięk jest jednoznacznie pesymistyczny. W zakresie tempa wzrostu gospodarczego współgra z naszymi prognozami, które zakładają dołek koniunktury w I kwartale tego roku i następujące po nim umiarkowane odbicie oraz dwuprocentowe tempo wzrostu w całym 2014 r.

Obniżenie trajektorii PKB należy przypisywać przedłużającej się stagnacji w gospodarce Eurolandu oraz słabości polskiego rynku pracy i kontynuacji zacieśniania polityki fiskalnej. Istotnym czynnikiem jest także postępujący proces odbudowy oszczędności, który negatywnie wpływa na spożycie indywidualne. Zasadnicze rozbieżności dotyczą oczekiwań odnośnie do dynamiki cen konsumenckich: projekcje zakładają, że inflacja do końca 2015 r. nie osiągnie celu inflacyjnego, natomiast w naszych szacunkach skłaniamy się ku szybszemu i dynamiczniejszemu odbiciu cen konsumenckich. Dlatego też, mimo pesymistycznego tonu raportu, pozostajemy zdania, że w tym roku stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu