Złoty nie straci mocy

Marek Rogalski
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Środa przyniosła kontynuację procesu umacniania się złotego, który widać od początku tygodnia. Notowania euro naruszyły poziom 3,80 zł, a dolara przetestowały w trakcie sesji okolice 2,86 zł. Pod koniec dnia można było zauważyć nieznaczne osłabienie złotego, będące wynikiem publikacji gorszych danych o październikowym bilansie rachunku obrotów bieżących (odnotowano deficyt 482 mln EUR), a także umocnienia się dolara na rynkach światowych po informacji o lepszych danych o listopadowej sprzedaży detalicznej.

Po południu za euro płacono 3,7950 zł, a za dolara 2,8750 zł. Najbliższe dni powinny przynieść kontynuację pozytywnego trendu. Ewentualne przełamanie poziomu 3,79 zł na EUR/PLN otworzy drogę do 3,75-3,76 zł.

Obserwując zachowanie złotego na tle walut naszego regionu, można było odnieść wrażenie, że inwestorzy w Polsce starali się w środę dogonić uciekający peleton, któremu cały czas przewodzi słowacka korona. Niemniej pozytywny klimat inwestycyjny w regionie, w połączeniu ze słabością japońskiego jena i zbliżającym się końcem roku, będzie głównym czynnikiem wzmacniającym naszą walutę. Zagrozić temu mogą jedynie informacje mogące sugerować, że amerykański bank centralny rzeczywiście wstrzyma się z obniżkami stóp procentowych w 2007 r., a tamtejsza gospodarka dosyć szybko powróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu.

To tłumaczy, dlaczego rynek w zasadzie nie zareagował na kluczową informację, jaką było oficjalne zgłoszenie kandydatury prof. Jana Sulmickiego na stanowisko szefa banku centralnego. Teoretycznie mianowanie osoby mało znanej przez ekonomistów, zwłaszcza tych zagranicznych, powinno prowadzić do wzrostu niepewności. Tym bardziej że poglądy kandydata znane są tylko z wcześniejszych publikacji naukowych. Trudno także określić, jaki może być sposób komunikacji z rynkiem Jana Sulmickiego. Pierwsze wywiady będą więc szczegółowo analizowane. Z dotychczasowych informacji nie wynika jednak, by Jan Sulmicki miał być zupełnym przeciwieństwem Leszka Balcerowicza.

Marek Rogalski

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu