Złoty niebezpiecznie mocny

Marek Wołos
opublikowano: 21-02-2006, 00:00

Święto w USA uśpiło rynki finansowe w Europie. Notowania złotego oraz euro do dolara wyraźnie się wczoraj ustabilizowały. Kurs EUR/PLN po odbiciu od poziomu 3,75 wzrósł pod koniec sesji do 3,77.

Euro kolejny raz nie było w stanie pokonać psychologicznej bariery 3,75 zł. Dwukrotny jej test nie przyniósł oczekiwanego przebicia, które mogłoby oznaczać spadek do 3,72 zł. Powrót notowań do oporu 3,78 zł na koniec sesji nie zapowiada jednak większej korekty wzrostowej. Inwestorzy, którzy zgodnie z rekomendacjami zagranicznych banków zajmowali długie pozycje przy kursie euro 3,75 zł, zdecydują się zapewne na realizację zysków w okolicy 3,80 zł. Należy więc przypuszczać, że w krótkim terminie poziom 3,80 zł stanowić będzie silny opór i prawdopodobnie aż do najbliższego posiedzenia RPP złoty nie osłabi się bardziej.

Potwierdzeniem tej tezy mogą być wczorajsze dane z rynku pieniężnego. Popyt inwestorów na roczne bony przekroczył ponadtrzykrotnie podaż, a rentowność spadła z 4,11 proc. do 3,88 proc. Apetyt na krajowe papiery skarbowe determinują oczekiwania inwestorów na obniżki stóp. Po ostatnich danych o produkcji przemysłowej, cenach produkcji i cenach konsumenckich rosną szanse na cięcie stóp o 25 pkt baz. jeszcze na posiedzeniu RPP 27 i 28 lutego. Zagraniczne banki prognozują, że główna stopa może zostać obniżona do 3,5 proc. (wcześniej oczekiwały, że cykl obniżek zakończy się na poziomie 3,75 proc.).

Złoty jest w tej chwili jedną z najsilniejszych walut w regionie i niektóre banki inwestycyjne zalecają ostrożność przy jego zakupach. Ryzyko osłabienia polskiej waluty wynikać może z nieporozumień na linii PiS — rząd, z trudności w realizacji założeń budżetowych oraz podwyżek stóp w USA i w naszej części Europy (m.in. na Słowacji). Jeśli na najbliższym posiedzeniu RPP obniży stopy, będzie to pierwszy sygnał do wyprzedaży złotego i pozbycia się polskich obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty niebezpiecznie mocny