Złoty nieco mocniejszy

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 28-11-2016, 08:08

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nam utrzymanie nieco mocniejszego PLN z opcją na kontynuację odreagowania.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4180 PLN za euro, 4,1506 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,1105 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,1956 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,566% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek handlu w nowym tygodniu przynosi nam utrzymanie nieco mocniejszego PLN z ewentualną opcją na kontynuację tego ruchu w dniach kolejnych. Ponownie jednak realizacja tego scenariusza zależeć będzie od zachowania wyceny dolara amerykańskiego. Teoretycznie koszyk USD spadł już o ok. 0,7% od okolic blisko 14-letnich szczytów, niemniej ruch ten na razie traktować należy głownie jako korektę wcześniejszych impulsów. W szerszym ujęciu wydaje się, iż założenia inwestorów o mocnym pobudzeniu inflacji w USA w wyniku realizacji polityki D. Trump’a są nieco na wyrost. Postulaty z kampanii zostaną najprawdopodobniej złagodzone zmieniając perspektywy dla gospodarki USA i w konsekwencji rykoszetem uderzając w USD. W Europie inwestorzy czekają na przyszły weekend, kiedy odbędzie się referendum we Włoszech. Z wydarzeniem tym wiąże się ewentualne ryzyko rozpisania nowych wyborów co w konsekwencji może wyraźnie wpływać na nastroje wśród inwestorów. Podstawową kwestią dla PLN pozostaje jednak wycena amerykańskiego dolara, gdzie ewentualna korekta na wycenie USD może skutkować podtrzymaniem odbicia na PLN. Będzie to jednak ruch bazujący na poprawie sentymentu wokół EM, a nie w szczególności dot. PLN. Nastroje wokół polskiej waluty pozostają umiarkowanie negatywne po ostatniej serii słabych danych makro. W przypadku kolejnych kiepskich publikacji za IV kw. możemy spodziewać się powrotu ewentualnych spekulacji dot. cięć stóp przez RPP (pomimo relatywnego przywiązania przedstawicieli Rady do aktualnych poziomów). 

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. W bieżącym tygodniu warto bliżej przyjrzeć się środowemu finalnemu odczytowi (wraz z rozbiciem) PKB za III kw. oraz szybkiego szacunkowi CPI za listopad. W piątek poznamy odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Polski za listopad. 

Z rynkowego punktu widzenia pary związane z PLN sygnalizują ewentualną próbę zejścia niżej (rozegrania mocniejszego PLN). W przypadku EUR/PLN wiązałoby się to z zamknięciem świecy dziennej poniżej poziomu 4,40 PLN. Kluczową parą pozostaje jednak USD/PLN (bazujące na zachowaniu USD na szerokim rynku), gdzie kurs musiałby sforsować wsparcie w rejonie 4,14 PLN. Teoretycznie wiec obserwujemy układ premiujący rozegranie mocniejszego PLN, w praktyce scenariusz ten zależeć będzie głownie od nastrojów na rynkach bazowych i zachowania USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty nieco mocniejszy