Złoty nieco mocniejszy po PZU

Marek Rogalski
opublikowano: 02-10-2009, 16:10

W ostatnich dniach nastroje na rynku złotego podgrzewały spekulacje wokół sprawy PZU, która finalnie zakończyła się dzisiejszym porozumieniem Skarbu Państwa z Eureko.

Kwota dywidendy, która będzie należna  dla Eureko z tytułu dywidendy to 4,21 mld zł należne z tytułu 33 proc. udziału w PZU i 50 proc. kwoty dywidendy należnej Skarbu Państwa (czyli 3,5 mld zł). To razem daje kwotę rzędu 7,7-7,8 mld zł. Wiceprezes Eureko przyznał jednak, iż wypłata tych środków została już zabezpieczona na rynku walutowym. Dodał, iż zadowalającym kursem wymiany byłby poziom 4,20 zł za euro. To praktycznie oddala spekulacje, jakoby Eureko miało w najbliższym czasie skupować waluty z rynku. W efekcie rynek zareagował na rozwiązanie sporu wokół PZU umocnieniem naszej waluty – po części według zasady „kupuj plotki, sprzedaj fakty”. O ile w piątek rano za euro płacono blisko 4,29 zł, to już po południu był to poziom o ponad 6 groszy niższy.

Co ciekawe inwestorzy nie zareagowali zbytnio na informacje resortu finansów dotyczące tegorocznego budżetu. Jak poinformowała wiceminister Suchocka-Roguska deficyt budżetu po 9 miesiącach wyniósł 21,7 mld zł, co praktycznie przekreśla szanse na realizację planu w wysokości 22,5 mld zł. Pojawia się więc pytanie, po co niecały miesiąc temu resort opublikował znowelizowaną wartość tegorocznego deficytu (z 27,2 mld zł do 22,5 mld zł). I jak w takiej sytuacji podchodzić do przyszłorocznych planów?  Na razie widać, że dla inwestorów zagranicznych ważniejsze są informacje agencji Standard&Poors, która podniosła perspektywę ratingu Węgier z negatywnej do stabilnej. Chwilę po tej publikacji kurs EUR/HUF spadł poniżej poziomu 268.
Warto zwrócić też uwagę na brak większej reakcji naszej waluty na silne spadki na giełdach wywołane przez słabe dane Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Liczba nowych etatów w sektorach pozarolniczych spadła we wrześniu o 263 tys. wobec prognozowanych -180 tys. Dodatkowo w dół zrewidowane zostały wcześniejsze publikacje. Stopa bezrobocia wzrosła do 9,8 proc. z 9,7 proc., co było zgodne z oczekiwaniami. Dzisiejsze dane z USA pokazują, iż rynki akcji dostały dobry pretekst do głębszej korekty, gdyż pojawiły się wątpliwości, co do trwałości ożywienia w gospodarce. W tym kontekście nieco zastanawiające jest odbicie kursu EUR/USD z okolic 1,4480 do 1,4610 obserwowane na przestrzeni ostatniej godziny. Być może część inwestorów nie chce pozostawać z długimi pozycjami w dolarze w kontekście weekendowego spotkania państw grupy G-7. To też wynik sceptycyzmu odnośnie realnego wpływu ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego nt. zbyt mocnego euro na rynkach światowych.

Marek Rogalski 
Analityk DM BOŚ


 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane