Złoty nieco mocniejszy, rynek czeka na decyzję RPP

INSTAL Kraków S.A.
28-01-2003, 16:15

WARSZAWA (Reuters) - Wtorkowa sesja na rynku walutowym przebiegała spokojnie, a złoty umocnił się o około 0,4 procent do dolara i 0,16 procent do euro, co było związane ze zleceniami klientów, uważają dealerzy.

Rynek czeka na wynik rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Na rynku obligacji rentowności zmieniły się niewiele.

Analitycy spodziewają się, że RPP obniży w środę stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Obecnie główna stopa rynkowa jest na poziomie 6,75 procent.

O godzinie 16.00 dolara wyceniano na 3,8378 złotego wobec 3,8515 złotego rano, a euro na 4,1510 złotego wobec 4,1590.

"Wydaje mi się, że zagranica w coraz większym stopniu jest skłonna kupować złotego (...). Tak naprawdę do tej pory w żadnym momencie nie było fundamentalnych powodów, żeby sprzedawać złotego, wcześniej to była tylko reakcja na to co się działo na Węgrzech" - powiedział Wojciech Trzepizur, dealer z BRE Banku.

W ubiegłych tygodniach węgierski bank centralny interweniował na rynku w celu osłabienia forinta.

"Jeżeli rynek będzie usatysfakcjonowany co do tego co będzie dalej robił bank centralny i z komentarzy, które będą sugerowały, że ta polityka małych cięć zostanie utrzymana, to będzie to w jakiejś mierze prozłotówkowe, dzięki temu, że wszyscy będą wiedzieli, że dotychczasowa polityka banku jest nadal stabilna, przewidywalna" - dodał.

Rentowności obligacji dwuletnich (OK1204) spadły o dwa punkty bazowe wobec poniedziałkowego zamknięcia i wyniosły 5,56 procent, a pięcioletnich (PS0608) nie zmieniły się i były na poziomie 5,58 procent.

"Rynek jest dziś bardzo stabilny bez większego wahnięcia w jedną czy drugą stronę (...) był przetarg zamiany, na którym resort nie przyjął w ogóle ofert na obligacje PS0608, a sprzedał tylko DS1013, więc to powinno pomagać papierom pięcioletnim, aczkolwiek tutaj jakiegoś popytu nie widać" - powiedział jeden z dealerów.

"Wydaje mi się, że jeszcze na koniec dnia powinno być bardziej optymistycznie. Generalnie rynek jest zbilansowany i ci, którzy mają pewne pozycje przed Radą to tak jakby ich nie chcieli zmieniać, a tylko wyczekują" - dodał.

Na wtorkowej aukcji zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało jedynie obligacje (DS1013) za 23,641 miliona złotych w zamian za obligacje z datą wykupu w tym roku, a cena minimalna wyniosła 945,51 złotego. Średnia rentowność była na poziomie 5,684 procent.

((Autor: Barbara Woźniak; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: barbara.wozniak.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: INSTAL Kraków S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty nieco mocniejszy, rynek czeka na decyzję RPP