Czytasz dzięki

Złoty nieco słabszy, rynek podszedł „z rezerwą” do chińskiego PMI

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 31-03-2020, 08:40

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkiej presji podażowej na PLN wraz z utrzymaniem mocniejszego dolara.

Wydarzeniem poranka jest wskazanie PMI z Chi. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5478 PLN za euro, 4,1331 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3012  PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0927 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,739% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia na rynku FX przyniósł lekkie umocnienie dolara, co rzutowało na wyceny walut EM. Z drugiej strony wydaje się, iż globalne rynki złapały lokalne punkty równowagi, pomimo dalszej zniżki cen ropy. Sesja w USA zakończyła się zwyżkami (blisko +4%) indeksów, a również Azja, w większości, świeci na zielono. Dużym wydarzeniem jest publikacja oficjalnych danych (wg CFLP) dot. PMI za marzec. Teoretycznie wskazanie wyniosło zaskakujące 52 pkt. wobec oczekiwanych 45 pkt. jednak rynek wykazuje wstrzemięźliwość w optymizmie zakładając, że tamtejsza gospodarka i tak kurczyła się w I kw. br. Globalnie należy mieć świadomość, iż publikacje makro za marzec-kwiecień dla Polski, Strefy Euro czy USA mogą wynieść jedne z najsłabszym wskazań w historii (z uwagi na lockdown). Trudno w takim środowisku oczekiwać przepływów kapitału w kierunku PLN czy innych walut z koszyka CEE. Lokalnie warto wspomnieć, iż NBP sprzedał wczoraj bony skarbowe za 3 mld (+ ok. 0,5 mld na aukcji dodatkowej) przy popycie ponad 8 mld. GUS poinformował, iż zawiesza publikacje wskazania szybkiego szacunku inflacji (flash CPI), która zwyczajowo poprzedzała docelowy odczyt inflacji konsumenckiej. Powodem jest stan epidemii oraz trudności w zbieraniu danych statystycznych.

W trakcie dzisiejszej sesji MF poda plan podaży długu na II kw. br. Ponadto poznamy dane dot. bilansu obrotów bieżących za IV kw. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytom inflacyjnym (HICP) za marzec dla Strefy Euro.

Z rynkowego punktu widzenia pary x/PLN kierują się ponownie na północ – USD/PLN testuje 4,13 PLN, pozostając jednak w sporej odległości od niedawnego szczytu w rejonie 4,3 PLN. Sytuacja na PLN wydaje się być stabilna, jednak trudno wskazać na czynniki, aktualnie, sprzyjające umocnieniu złotego.

 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane