Złoty niemal bez zmian, rentowności wzrosły

Naftobudowa Spółka Akcyjna
opublikowano: 12-02-2003, 14:25

WARSZAWA (Reuters) - Po porannych wzrostach złoty wahał się nieznacznie w ciągu dnia i po południu był tylko delikatnie słabszy niż rano. Dealerzy uważają, że na rynku obecni są jedynie inwestorzy krótkoterminowi. Rentowności obligacji wzrosły po informacji o mniejszym popycie na aukcji niż oferta resortu finansów.

O godzinie 14.15 dolara wyceniano na 3,8570 złotego wobec 3,8543 złotego o godzinie 9.40 rano, a euro na 4,1400 złotego wobec 4,1390.

"Nie widzimy na rynku zagranicy, a handel jest zdominowany przez krótkoterminowych graczy i to co się dzieje na rynku euro/dolar. Tak naprawdę ruchy euro/dolar to główne źródło zmienności na naszym rynku" - powiedział Marcin Bilbin, analityk z Banku Handlowego.

Zdaniem dealerów, złotego mogą wspierać nadzieje, że na najbliższym posiedzeniu 25-26 lutego Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe. Z drugiej strony źle wpływa niepewność co do wojny w Iraku.

Z ankiety Reutera wynika, że 16 z 20 analityków spodziewa się obniżki stóp o 25 punktów bazowych. Obecnie główna stopa rynkowa wynosi 6,5 procent.

Rentowności obligacji wzrosły na całej długości krzywej i obligacji dwuletnich (OK1204) wynosiły o godzinie 14.00 5,78 procent 5,67/5,77 procent rano, a pięcioletnich (PS0608) 5,84 procent wobec 5,77 procent.

Na środowej aukcji obligacji 20-letnich (WS0922) o wartości 1,0 miliarda złotych inwestorzy zgłosili popyt w wysokości 953,9 miliona złotych. Wyniki aukcji będą znane później po południu, a dealerzy spodziewają się rentowności około 5,8 procent.

"Popyt poniżej oferty to jest duże rozczarowanie dla rynku. Była dziś wyprzedaż obligacji na całej krzywej i wydaje się, że na obligacjach możemy osiągnąć nowe lokalne dna. Sentyment jest bardzo kiepski, nie ma zagranicy, która chciałaby kupić obligacje i podaż, którą przedstawia resort jest zbyt duża dla lokalnych graczy" - powiedział Bilbin.

"To na co będziemy patrzeć, to w przyszłym tygodniu aukcja pięciolatek. Nastroje nie mogą być optymistyczne, bo do tej pory resort sprzedał mniej obligacji dwuletnich, a dziś też ma problemy" - dodał.

W przyszłym tygodniu w środę resort zaoferuje obligacje pięcioletnie (PS0608), a wielkość oferowanych obligacji będzie znana w poniedziałek.

((Autor: Barbara Woźniak; Redagował: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: barbara.wozniak.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Naftobudowa Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty niemal bez zmian, rentowności wzrosły