Złoty nieznacznie osłabł

Marek Rogalski
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

Pierwsza sesja tygodnia przyniosła niewielką realizację zysków z inwestycji w złotego. Kurs euro wzrósł w okolice 3,83 zł, a dolara — do 3,0130 zł. Realizacja zysków nie objęła pozostałych rynków wschodzących, chociaż wydaje się, że to kwestia kilku dni. Wywołać ją może zachowanie amerykańskiego dolara na rynkach światowych.

W poniedziałek kurs EUR/USD zdołał co prawda jeszcze wzrosnąć do 1,2787, jednak kolejne godziny przyniosły przecenę do 1,27, która może stać się sygnałem do większej korekty. Dolara mogą wspie- rać też wydarzenia na rynku surowców — w poniedziałek taniało złoto, miedź i ropa.

Posiedzenie amerykańskiego banku centralnego (Fed), na którym ma zapaść decyzja o kolejnej podwyżce stóp do poziomu 5 proc., już w środę. Rynek nie ma wątpliwości, czy ona będzie. Zdania są tylko podzielone w sprawie komunikatu. To on może dać odpowiedź na pytanie, czy trwający od czerwca 2004 r. cykl podwyżek rzeczywiście zakończy się już teraz. Ostatnie wypowiedzi Bena Bernanke, szefa Fed, sugerują, że władze monetarne pozostawią sobie kilka furtek.

W kraju rynek już w pełni zdyskontował powstanie większościowej koalicji. Teraz inwestorzy zaczynają się zastanawiać nad jakością i trwałością nowego gabinetu. Poniedziałkowa dymisja Mirosława Barszcza, wiceministra finansów, a także podobny wniosek szefa resortu zdrowia Zbigniewa Religi, mogą budzić pewne obawy, czy Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów, pozostanie w rządzie.

Na razie jednak inwestorzy bardziej skupiają się na bieżących informacjach. W poniedziałek głównym tematem były najnowsze prognozy Komisji Europejskiej dla Polski. Założono w nich, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 4,5 proc., a w przyszłym — 4,6 proc.

Marek Rogalski, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu