Złoty odrabia straty

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 29-09-2017, 16:52

W czwartek rano wyhamowały wzrosty na parach złotówkowych i od tamtej pory złoty odrabia straty do głównych walut.

EUR/PLN

Odbicie na notowaniach EUR/PLN wyhamowało wczoraj rano i od tamtej pory dominuje strona podażowa. Wcześniej kurs tej pary zdołał naruszyć strefę oporów wyznaczaną przez 38,2% zniesienie sekwencji spadkowej zapoczątkowanej w grudniu ubiegłego roku(oporu pozytywnie przetestowanego na początku ubiegłego tygodnia) oraz średnioterminową linię trendu wzrostowego z genezą w grudniu 2015 roku (4,2950-4,31). Z technicznego punktu widzenia jej sforsowanie otwierało drogę do dalszych wzrostówprzynajmniej do okolic 4,37 (patrz wykres). Oglądane od wczoraj cofnięcie sprowadziło jednak kurs z powrotem do wnętrza tej strefy, która obecnie stanowi strefę wsparcia. Technicznym sygnałem zakończenia korekcyjnego odbicia wygenerowanego w połowie maja byłoby pokonanie linii trendu wzrostowego przebiegającej obecnie na poziomie 4,2340, natomiast potwierdzeniem scenariusza spadkowego w średnim terminie będzie dopiero zejście notowań poniżej tegorocznych minimów na poziomie 4,1516(patrz wykres).

 USD/PLN

Na notowaniach USD/PLN dynamiczny ruch w górę także wczoraj wyhamował. W wyniku wcześniejszych wzrostów kurs dotarł do poziomu 23,6% zniesienia sekwencji spadkowej z genezą w grudniu ubiegłego roku i pozytywnie przetestował ten opór (3,69).Wcześniej para ta wybiła się górą z formacji kanału spadkowego w obrębie której poruszała się od grudnia 2016 roku. Wybicie z tego kanału górą otwierało drogę do kontynuacji odbicia przynajmniej do poziomu 3,8060 (38,2% zniesienie wspomnianejsekwencji spadkowej oraz odłożona w górę szerokość kanału). Obecnie notowania próbują wrócić do wnętrza kanału, co może zanegować wzrostową wymowę wspomnianego wybicia.

 Powrót do kanału będzie sygnałem ruchu do dolnego ograniczenia formacji, wcześniej jednak ważne wsparcia wyznacza poziom tegorocznych minimów i przebiegające nieco niżej 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej z 2014 roku (3,4860 – 3,53). Trwałe pokonanie tej strefy otworzyłoby drogę do dalszej przeceny dolara do złotówki do poziomu kilkuletnich minimów (okolice 3,00).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty odrabia straty