Złoty odrobił część porannych strat

Marcin Kiepas, X-Trade Brokers DM
opublikowano: 12-04-2011, 13:55

Złoty, który rano wyraźnie tracił na  wartości w relacji do głównych walut, reagując na wzrost awersji do ryzyka na  rynkach globalnych oraz podążając za spadkiem EUR/USD, w kolejnych godzinach systematycznie odrabia straty. O godzinie 13:38 kurs USD/PLN testował poziom 2,7467 zł, wobec porannego maksimum na 2,7693 zł i 2,7441 zł wczoraj na  zamknięciu. Kurs EUR/PLN po wzroście z 3,9627 zł do 3,9859 zł, wrócił do 2,9714 zł.

Polska waluta, podobnie jak w poprzednich dniach, pozostaje pod głównym wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Dlatego też publikowane po południu dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych (bilans handlu zagranicznego w lutym, ceny importu i eksportu w marcu), powinny zdecydować o tym na jakim poziomach zamknie ona dzień. Z pewnością wsparciem dla złotego były jastrzębie wypowiedzi Andrzej Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej oraz prasowe doniesienia nt. deficytu sektora finansów publicznych.

W opinii Bratkowskiego, który uchodzi w Radzie za jastrzębia, optymalna byłaby „podwyżka stóp procentowych na majowym posiedzeniu o 50 punktów bazowych, której powinien także towarzyszyć zdecydowany komunikat, że stopy zostaną bez zmian przez przynajmniej trzy kwartały”.
Pozytywny wydźwięk dla złotego mają też prasowe doniesienia, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce mógł w 2010 roku wynieść tylko 7,4% PKB, podczas gdy rząd szacował go na poziomie 7,9%, a rynki jeszcze nie tak dawno obawiały się, że wyraźnie przekroczy 8% PKB.

Ostatnie dwa dni upływają na rynku walutowym pod znakiem korekcyjnego osłabienia złotego, po tym jak poprzednie trzy tygodnie przyniosły jego umocnienie. Proces ten koreluje z lekkim pogorszeniem nastrojów na rynkach globalnych. Jeżeli tylko publikowane w środę dane o inflacji CPI i bilansie płatniczym w Polsce istotnie nie wzmocnią złotego, to obecny tydzień ma szanse zamknąć się korektą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, X-Trade Brokers DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Złoty odrobił część porannych strat