Złoty odrobił część strat, teraz czas na stabilizację

Mariusz Potaczała
10-11-2003, 00:00

W ubiegłym tygodniu złoty odrabiał straty. Kurs euro po przetestowaniu poziomu 4,7150 spadł do poziomu 4,57. Za dolara płacono najwyżej 4,0450 zł, wobec 3,99 na początku tygodnia.

Głównym powodem wzrostu kursu złotego była pozytywna informacja o nadwyżce na rachunku obrotów bieżących zanotowana we wrześniu. Według Narodowego Banku Polskiego, nadwyżka ta wyniosła 61 mln EUR, wobec oczekiwanego przez rynek deficytu na poziomie 200 mln EUR. Dane te dały duże wsparcie krajowej walucie, która w ostatnich tygodniach znacząco straciła na wartości.

Duży wpływ na umocnienie złotego miały też inne informacje. Pierwszą z nich była decyzja agencji Fitch o podniesieniu perspektyw ratingu dla Polski dla długoterminowego zadłużenia w walucie obcej ze stabilnej na pozytywną. Drugą był komunikat Ministerstwa Finansów o zwiększeniu rezerw płynnościowych w budżecie do poziomu 7,9 mld zł. Informacja ta ucięła wszelkie spekulacje na temat utraty płynności na skutek niepowodzeń resortu finansów w przeprowadzaniu wrześniowych emisji obligacji.

Nie brakowało jednak negatywnych informacji. Złotemu zaszkodziło nieco obniżenie przez agencję Standard & Poor’s długoterminowego ratingu dla polskiego długu w lokalnej walucie z poziomu A do A-. Ta informacja nie była dużym zaskoczeniem dla rynku, bo agencja S&P już w czerwcu obniżyła perspektywę ratingu dla Polski ze stabilnej na negatywną.

Zmiana oceny polskiego długu wywołana jest obawami o dalszy wzrost długu publicznego, który w przyszłym roku ma szansę przekroczyć pierwszy próg ostrożnościowy względem PKB na poziomie 55 proc. Brak zdecydowanych działań rządu w kierunku ograniczenia niekorzystnych relacji długu publicznego i PKB zwiększają obawy inwestorów o stabilizację przyszłej polityki fiskalnej.

Na szczęście informacja o obniżeniu ratingu tylko chwilowo osłabiła złotego. W tym tygodniu kurs polskiej waluty nie powinien podlegać znacznym wahaniom. Na przyszły tydzień zaplanowane jest sejmowe głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla wicepremiera Jerzego Hausnera, który jest głównym autorem programu oszczędnościowego. Jednak głosowanie to nie powinno mieć znaczącego wpływu na notowania złotego. Pod koniec przyszłego tygodnia GUS opublikuje dane o inflacji za październik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty odrobił część strat, teraz czas na stabilizację