Złoty odrobił straty do euro, ceny obligacji w górę

opublikowano: 08-05-2003, 10:32

WARSZAWA (Reuters) - Na początku czwartkowego handlu złoty umocnił się o 0,4 procent wobec euro i wzrósł do dolara po spadkach w środę. Ceny obligacji umocniły się dzięki danym o cenach żywności w pierwszej połowie kwietnia, wskazującym na wciąż niską presję inflacyjną.

Na czwartek nie zaplanowano w kraju publikacji żadnych ważnych danych, więc kurs złotego będzie się zdaniem dealerów wahać w ograniczonym zakresie. Na międzynarodowych rynkach walutowych inwestorzy rezygnują z euro na rzecz dolara.

Rynki czekają też na konferencję ministra finansów Grzegorza Kołodki, która odbędzie się o godzinie 11.00.

"Wciąż zaznacza się zainteresowanie dolarem z nocy i ta tendencja może się nieznacznie umocnić, ale mamy do czynienia z handlem walutą do określonego pułapu, prawdopodobnie na poziomie 3,82-3,83 złotego do dolara" - powiedział Mariusz Dudek, analityk Societe Generale.

Wczorajsze spadki złotego były związane głównie z umocnieniem się dolara na międzynarodowym rynku walutowym oraz realizacją zysków wywołaną wcześniejszą zwyżką złotego w okolice najwyższych od czterech lat poziomów w zeszłym tygodniu.

Rentowności polskich obligacji spadły o co najmniej trzy punkty bazowe wzdłuż krzywej z powodu transakcji dokonanych przez niemieckich inwestorów jak i środowej publikacji danych dotyczących cen żywności w pierwszej połowie kwietnia oraz niezmienionych prognoz Ministerstwa Finansów dotyczących inflacji.

"Rynek dłużny spadł w wyniku wczorajszej aukcji obligacji 2-letnich, która przebiegła gorzej niż prognozowali analitycy. Wskaźniki powróciły do normalności po publikacji danych o cenach żywności" - powiedział Marcin Adamczyk z BRE Banku.

W drugiej połowie kwietnia ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1 procent w stosunku do poprzednich 15 dni, a w stosunku do drugiej połowy marca wzrosły o 0,6 procent, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Resort finansów zareagował na te dane podtrzymując swoją wcześniejszą prognozę kwietniowej inflacji na poziomie 0,3 procent.

Większość analityków spodziewa się dalszych obniżek stop procentowych w Polsce w najbliższej przyszłości, a prognozy mówiące o stabilizacji inflacji na niskim poziomie sugerują ich zdaniem możliwość redukcji kosztów pieniądza już w maju.

---------------------------KURSY RYNKOWE O GODZ. 10.07-----------------------------------

Złoty/dolar 3,7870 wobec 3,8020 w środę

Złoty/euro 4,2927 wobec 4,3225

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0405) 4,79 proc. wobec 4,83

5-letnie (PS0608) 4,93 proc. wobec 4,96

10-letnie (DS1013) 5,17 proc. wobec 5,20

-----------------------------------------------------------------------------------------

((Autor: Patrick Graham; Redagował: Adrian Krajewski; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: patrick.graham.reuters.com

@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty odrobił straty do euro, ceny obligacji w górę